USUS

Leasing samochodowy nie tylko dla przedsiębiorców. Na jakich zasadach działa leasing konsumencki?

Leasing samochodowy nie tylko dla przedsiębiorców. Na jakich zasadach działa leasing konsumencki?

Jeszcze kilka lat temu samochód w leasing mogli wziąć jedynie przedsiębiorcy. Od dekady jest on dostępny również dla konsumentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Chociaż ta forma finansowania pojazdu nie ma aż tylu zalet, co leasing dla firm, to ma on sporo dobrych stron i z powodzeniem może stanowić alternatywę dla wynajmu długoterminowego czy kredytu samochodowego.

Leasing konsumencki, czyli co?

Istotą leasingu jest udostępnienie jakiejś rzeczy, w naszym przypadku samochodu, przez leasingodawcę, czyli jej właściciela, leasingobiorcy, który będzie użytkował dany przedmiot. Ważna jest tu informacja, że samochód w leasingu nie stanowi własności osoby, która wzięła go w leasing. Może ona jedynie korzystać z tego pojazdu, opłacając comiesięczne raty.

Tutaj właściwie nie ma zbyt wielkiej różnicy między leasingiem konsumenckim a leasingiem dla firm. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują samochodu, ale nie mają wystarczającej ilości gotówki, aby zapłacić za niego od razu.

Leasing wymaga zazwyczaj wniesienia pewnego wkładu własnego, który może sięgać np. 30% wartości auta, ustalenia czasu trwania umowy leasingowej (w tym czasie leasingobiorca co miesiąc płaci ustalone wcześniej raty), a po upływie okresu leasingowania może wykupić pojazd za przystępną cenę (część wartości auta została już bowiem spłacona w ratach), ale nie musi tego zrobić. Alternatywą jest tu przykładowo zwrot dotychczas użytkowanego pojazdu i wzięcie w leasing kolejnego.

Zalety leasingu konsumenckiego

Leasing konsumencki ma swoje mocne i słabsze strony. Do plusów takiej formy finansowania z pewnością zalicza się prosta forma zawarcia umowy. Zwykle nie ma potrzeby dostarczania wielu dokumentów. Wystarczy dowód osobisty, wniosek o udzielenie leasingu konsumenckiego oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Czasem leasingodawcy proszą o dostarczenie dodatkowych dokumentów w trakcie rozpatrywania wniosku. Proces wzięcia auta w leasing jest jednak dużo prostszy niż otrzymanie kredytu w banku.

Raty leasingu samochodowego prawdopodobnie będą bardziej przystępne niż raty kredytu. Spłaca się tu bowiem jedynie część wartości auta, bo w perspektywie zawsze jest możliwość wykupienia pozostałej części po okresie leasingowania. Na korzyść tej formy finansowania samochodu działa również możliwość dopasowania warunków umowy do możliwości leasingobiorcy. Wysokość wkładu własnego, czas leasingu i wysokość rat oraz kwotę wykupu można ustalić indywidualnie.

Wbrew pozorom korzystne dla leasingobiorcy może być też to, że to leasingodawca jest właścicielem pojazdu. Można zatem liczyć na jego wsparcie w wielu formalnych kwestiach, jak rejestracja, serwisowanie czy ubezpieczanie auta.

Wady leasingu konsumenckiego

Jeśli chodzi o ciemniejszą stronę leasingu konsumenckiego, to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że pozostawianie samochodu jako własności leasingodawcy to również pewne utrudnienie. Może stać się źródłem strat leasingobiorcy. To właściciel pojazdu decyduje o wielu kluczowych kwestiach z nim związanych. Dlatego, jeśli klient będzie chciał wyjechać za granicę leasingowanym pojazdem, będzie musiał uzyskać zgodę właściciela auta. Podobnie sprawa będzie wyglądała w przypadku wszelkich przeróbek, np. montażu instalacji gazowej, udostępniania pojazdu osobom trzecim czy zmiany serwisanta.

Właściciel będzie mógł także ingerować w zakres ochrony ubezpieczeniowej, jaką wykupi leasingobiorca. Tutaj szczególny nacisk jest kładziony na warunki ubezpieczenia AC. Po szkodzie to właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie, a użytkownik zostanie z niczym. Zwłaszcza jeśli kwota wypłaconego odszkodowania nie pokrywa się z wartością pojazdu. W takiej sytuacji po szkodzie całkowitej lub kradzieży odszkodowanie zostanie przeznaczone na pokrycie pozostałych rat leasingu, a raty, na pokrycie których nie wystarczyło pieniędzy z odszkodowania, będzie musiał zapłacić leasingobiorca, mimo że nie może już korzystać z auta.

W kwestii ubezpieczenia jeszcze jeden szczegół działa na niekorzyść leasingobiorcy. Lata, podczas których jeździ on leasingowanym samochodem, nie będą liczyły się do jego historii ubezpieczeniowej. Polisa jest bowiem wykupiona na właściciela pojazdu, a tym pozostaje firma leasingowa.

Leasing konsumencki nie uprawnia do ulg przy rozliczeniu podatkowym. Te przysługują przede wszystkim przedsiębiorcom biorącym pojazd w leasing.

źródło: artykuł partnera

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…