USUS

Trekking na rowerze

Trekking na rowerze

Wycieczki rowerowe to bardzo dobry sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji. Trekking na rowerze jest trendem stale rozwijającym się. Systematyczna jazda trwale wzmacnia komórki całego ciała wskutek dobrego dotlenienia. Szczególnie zyskuje na tym układ odpornościowy i krwionośny. Do uprawiania turystyki rowerowej na zróżnicowanym terenie najbardziej odpowiedni wydaje się rower trekkingowy.

Rower trekkingowy - bezpieczna jazda

Aby rower był bezpieczny zarówno dla rowerzysty, jak i innych użytkowników drogi, powinien być wyposażony w odpowiednie światła, co jest ważne szczególnie po zmroku. Rower trekkingowy powinien posiadać również przynajmniej jedno światło odblaskowe - poprawia ono w znacznym stopniu bezpieczeństwo na drodze. Jeśli trasa wycieczki przebiega po drogach publicznych, trzeba pamiętać o sprawnej sygnalizacji zmiany kierunku jazdy - często przydaje się zainstalowany sygnał dźwiękowy.

Dużą zaletą rowerów trekkingowych jest ich uniwersalność. Są one przystosowane zarówno do krótkich wypadów na miasto, jak i dłuższych kilkudniowych wycieczek w teren. Planując dłuższą wyprawę, warto odwiedzić sklep rowerowy i wybrać rower trekkingowy dostosowany indywidualnie do naszych potrzeb. Na konstrukcję rowerów trekkingowych składają się 28 lub 26-calowe koła, dlatego rowery tego typu mogą przypominać na pierwszy rzut oka rowery górskie. Są one także przystosowane do zamontowania bagażnika i bocznych sakw, co w znacznym stopniu wpływa na komfort podróży. Bieżnik opon przystosowany jest do swobodnej jazdy po twardej nawierzchni asfaltowej, jak i po drogach polnych.

Rower trekkingowy - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Z wyglądu rower trekkingowy może przypominać model górski albo miejski, chociaż zdecydowanie się  od nich różni. Jego usportowiona rama, anatomiczny kształt kierownicy, szerokie siodełko i wyprostowana pozycja to cechy charakterystyczne, które nie wszystkim mogą odpowiadać. Na krótsze wyprawy bardziej odpowiednie mogą się okazać rowery crossowe, które mają bardziej sportową geometrię. Właściwa pozycja rowerzysty jest wtedy, kiedy siedząc na rowerze, jego pozycja jest delikatnie pochylona do przodu, a ręce są delikatnie ugięte. Pozycja zależy w dużej mierze od geometrii ramy. Skutki dobrania niewłaściwej pozycji mogą być różne. Wpływa to przede wszystkim na komfort jazdy - niewygodna pozycja sprawia, że dużo szybciej pojawia się zmęczenie. W nieodpowiedniej pozycji pogarsza się sterowność, a to wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze.

Jak wyposażyć rower trekkingowy?

Rower trekkingowy powinien posiadać odpowiednią liczbę biegów. Jeśli jest ich za mało, jazda pod górę albo po piaszczystym terenie może być dużym utrudnieniem. Odpowiednio zamontowany bagażnik umożliwia przewożenie wszystkich niezbędnych przedmiotów w podróży. Pozwala również na zamontowanie fotelika dla dziecka. Jeśli bagażnik ma mieć większy udźwig, trzeba wcześniej sprawdzić, czy rower jest do niego dostosowany. Szerokie opony dobrej jakości umożliwiają swobodną jazdę po różnych nierównościach. Rower trekkingowy wyposażony jest zazwyczaj w stalową ramę, ale planując dłuższą podróż, można zdecydować się na jej aluminiowy odpowiednik, który jest lżejszy. Nie można także zapomnieć również o bardzo ważnym elemencie roweru trekkingowego, jakim są skutecznie działające hamulce.

artykuł partnera

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…