Jak sprawdzić status dokumentu w Twój E-pit?

Jak sprawdzić status dokumentu w Twój E-pit?

Podatnicy powinni rozliczyć PIT za 2021 rok do 30 kwietnia 2022 roku. Dokument można złożyć między innymi poprzez aplikację Twój e-PIT opracowaną przez Ministerstwo Finansów. Po wysłaniu formularza warto sprawdzać jego status, który informuje podatnika o poprawności złożenia deklaracji podatkowej. Gdzie i w jaki sposób odszukać status dokumentu w Twój e-PIT?

Status dokumentu w Twój e-PIT 

Status deklaracji podatkowej w aplikacji Twój e-PIT oznacza poprawność wypełnienia dokumentu. W zależności od błędów lub ich braku inny będzie rodzaj statusu deklaracji PIT. Sam status dokumentu w oprogramowaniu od Ministerstwa Finansów nadawany jest formularzom, które zostały wypełnione przez podatnika, a następnie przesłane do Urzędu Skarbowego. Po weryfikacji deklaracja otrzymuje status z kodem oznaczającym jej przyjęcie lub konieczność ponownego wysłania. 

Status dokumentu w aplikacji Twój e-PIT sprawdzić można po zalogowaniu na konto podatnika. Po przejściu w zakładkę „Złożone dokumenty" odczytać można status deklaracji podatkowej. Dla poprawnie wypełnionych formularzy ma on postać „Status 200". Oznacza on poprawnie sporządzony i przesłany do Urzędu Skarbowego dokument, który nie wymaga składania korekty. 

Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla poprawnie złożonych dokumentów 

Poprawnie wypełnione i przesłane deklaracje podatkowe otrzymują dokument UPO. Urzędowe Poświadczenie Odbioru wydawane jest podatnikom w celu zatwierdzenia, że wysłany drogą elektroniczną dokument trafił do właściwego Urzędu Skarbowego. UPO ma postać formularza PDF, który można pobrać z oprogramowania do rozliczeń PIT. 

Rodzaje statusów w Twój e-PIT 

Deklaracje podatkowe w usłudze Twój e-PIT otrzymują różne rodzaje statusów. Zależą one w dużej mierze od poprawności wypełnienia formularzu. Uzyskany status dokumentu informuje podatnika czy rozliczenie z Urzędem Skarbowym przebiegło w sposób prawidłowy. Jeśli nie, konieczne jest złożenie korekty PIT i ponowne przesłanie deklaracji podatkowej do organu skarbowego. Jakie rodzaje statusów nadawane są dokumentom w Twój e-PIT? 

  • Status 200 - oznacza prawidłowo uzupełnioną i wysłaną deklaracje podatkową. Podatnik nie musi składać korekty zeznania i ponownie składać PIT. 
  • Status 401 - informuje o błędach popełnionych przy wypełnianiu deklaracji. Zwykle dotyczą one m.in. pojawienia się luk przy uzupełnianiu pól dokumentu. W takim wypadku należy poprawić i ponownie przesłać PIT do Urzędu Skarbowego. 
  • Status 411 - oznacza, że w bazie organu skarbowego istnieje zeznanie z podanym identyfikatorem podatkowym. Zwykle ma miejsce w chwili, gdy podatnik wyśle deklaracje PIT kilkoma kanałami komunikacyjnymi. Status 411 wymaga ponownego złożenia deklaracji podatkowej. 
  • Status 412 - informuje o problemach z autoryzacją danych. Dokument nie może być wysłany, ponieważ opatrzono go podpisem elektronicznym bez ważnego certyfikatu. Podatnik musi ponownie wysłać PIT do urzędu. 
  • Status 414 - oznacza, że w deklaracji zawarto błędne dane identyfikacyjne. Chodzi m.in. o zły PESEL, NIP lub wysokość przychodów. Konieczne jest poprawienie błędów i ponowne przesłanie deklaracji podatkowej. 

Monitorowanie statusu dokumentów w Twój e-PIT pozwala sprawdzić poprawność złożenia deklaracji podatkowej. Należy pamiętać, że tylko uzyskanie statusu 200 zapewnia prawidłowe przesłanie PIT do organu skarbowego. Status dokumentu w Twój e-PIT można sprawdzić na koncie podatnika w zakładce „Złożone dokumenty". 

źródło: artykuł partnera, red.

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…