USUS

Jak sprawdzić status dokumentu w Twój E-pit?

Jak sprawdzić status dokumentu w Twój E-pit?

Podatnicy powinni rozliczyć PIT za 2021 rok do 30 kwietnia 2022 roku. Dokument można złożyć między innymi poprzez aplikację Twój e-PIT opracowaną przez Ministerstwo Finansów. Po wysłaniu formularza warto sprawdzać jego status, który informuje podatnika o poprawności złożenia deklaracji podatkowej. Gdzie i w jaki sposób odszukać status dokumentu w Twój e-PIT?

Status dokumentu w Twój e-PIT 

Status deklaracji podatkowej w aplikacji Twój e-PIT oznacza poprawność wypełnienia dokumentu. W zależności od błędów lub ich braku inny będzie rodzaj statusu deklaracji PIT. Sam status dokumentu w oprogramowaniu od Ministerstwa Finansów nadawany jest formularzom, które zostały wypełnione przez podatnika, a następnie przesłane do Urzędu Skarbowego. Po weryfikacji deklaracja otrzymuje status z kodem oznaczającym jej przyjęcie lub konieczność ponownego wysłania. 

Status dokumentu w aplikacji Twój e-PIT sprawdzić można po zalogowaniu na konto podatnika. Po przejściu w zakładkę „Złożone dokumenty" odczytać można status deklaracji podatkowej. Dla poprawnie wypełnionych formularzy ma on postać „Status 200". Oznacza on poprawnie sporządzony i przesłany do Urzędu Skarbowego dokument, który nie wymaga składania korekty. 

Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla poprawnie złożonych dokumentów 

Poprawnie wypełnione i przesłane deklaracje podatkowe otrzymują dokument UPO. Urzędowe Poświadczenie Odbioru wydawane jest podatnikom w celu zatwierdzenia, że wysłany drogą elektroniczną dokument trafił do właściwego Urzędu Skarbowego. UPO ma postać formularza PDF, który można pobrać z oprogramowania do rozliczeń PIT. 

Rodzaje statusów w Twój e-PIT 

Deklaracje podatkowe w usłudze Twój e-PIT otrzymują różne rodzaje statusów. Zależą one w dużej mierze od poprawności wypełnienia formularzu. Uzyskany status dokumentu informuje podatnika czy rozliczenie z Urzędem Skarbowym przebiegło w sposób prawidłowy. Jeśli nie, konieczne jest złożenie korekty PIT i ponowne przesłanie deklaracji podatkowej do organu skarbowego. Jakie rodzaje statusów nadawane są dokumentom w Twój e-PIT? 

  • Status 200 - oznacza prawidłowo uzupełnioną i wysłaną deklaracje podatkową. Podatnik nie musi składać korekty zeznania i ponownie składać PIT. 
  • Status 401 - informuje o błędach popełnionych przy wypełnianiu deklaracji. Zwykle dotyczą one m.in. pojawienia się luk przy uzupełnianiu pól dokumentu. W takim wypadku należy poprawić i ponownie przesłać PIT do Urzędu Skarbowego. 
  • Status 411 - oznacza, że w bazie organu skarbowego istnieje zeznanie z podanym identyfikatorem podatkowym. Zwykle ma miejsce w chwili, gdy podatnik wyśle deklaracje PIT kilkoma kanałami komunikacyjnymi. Status 411 wymaga ponownego złożenia deklaracji podatkowej. 
  • Status 412 - informuje o problemach z autoryzacją danych. Dokument nie może być wysłany, ponieważ opatrzono go podpisem elektronicznym bez ważnego certyfikatu. Podatnik musi ponownie wysłać PIT do urzędu. 
  • Status 414 - oznacza, że w deklaracji zawarto błędne dane identyfikacyjne. Chodzi m.in. o zły PESEL, NIP lub wysokość przychodów. Konieczne jest poprawienie błędów i ponowne przesłanie deklaracji podatkowej. 

Monitorowanie statusu dokumentów w Twój e-PIT pozwala sprawdzić poprawność złożenia deklaracji podatkowej. Należy pamiętać, że tylko uzyskanie statusu 200 zapewnia prawidłowe przesłanie PIT do organu skarbowego. Status dokumentu w Twój e-PIT można sprawdzić na koncie podatnika w zakładce „Złożone dokumenty". 

źródło: artykuł partnera, red.

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…
kwiecień 26, 2023

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim

in Lubuskie

by foto i źródło: lubuskie.pl,

Strzelce Kraj. były kolejnym miastem, które odwiedzili przedstawiciele zarządu województwa oraz departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego.…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
wrzesień 18, 2023

Łucznik ogrywa Leśnika Rąpin i samodzielnie przewodzi tabeli! | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie na własnym stadionie pewnie pokonał zespół Leśnika Rąpin. Dzięki zwycięstwu z kompletem…
wrzesień 10, 2023

Łucznik lepszy od Noteci Stare Bielice, LZS Bobrówko wysoko przegrał z Orłem... | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wysoko pokonał Noteć Stare Bielice w wyjazdowym meczu o mistrzostwo a-klasy. LZS…
wrzesień 03, 2023

Łucznik lepszy od Błękitnych Dobiegniew. Szalony mecz w Bobrówku... | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Za nami trzecia kolejka rozgrywek A-klasy. Łucznik Strzelce Krajeńskie pewnie pokonał Błękitnych Dobiegniew.

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…