USUS

Kwota wolna od podatku w roku 2022 – ile wyniesie?

Kwota wolna od podatku w roku 2022 – ile wyniesie?

Styczeń obfitował w wiele zmian podatkowych, które w mniejszym lub większym stopniu miały wpływ na komfort prowadzenia działalności gospodarczej oraz uzyskiwanych przez pracowników dochodów. W tym tekście zajmiemy się zmianami w obrębie kwoty wolnej od podatku. Sprawdź, co warto wiedzieć.

Kwota wolan od podatku – kogo dotyczy

Według polskiego prawa, kwota wolna od podatku dotyczy osób fizycznych oraz prawnych, które swoje rozliczenie z urzędem skarbowym realizują poprzez złożenie deklaracji PIT-36 oraz PIT-37. W zeszłym roku kwota wolna od podatku wynosiła 8000 zł i malała wraz ze wzrostem zarobków konkretnego podatnika. Po nowym roku wszedł jednak w życie Polski Ład, który wprowadził wiele zmian w zakresie tego zagadnienia i zmodyfikował kwotę graniczną, czyli taką, która oddziela od siebie pierwszy i drugi prób podatkowy.

Czym właściwie jest kwota wolna od podatku?

Zanim zajmiemy się konkretnymi zmianami, warto wyjaśnić sobie, czym właściwie jest kwota wolna od podatku. Otóż jest to wartość dochodu, od której nie ma obowiązku podatkowego od osób fizycznych. Oznacza to więc, że jeśli zarobisz tyle, ile wynosi aktualna stawka kwoty wolnej od podatku, zostaniesz zwolniony z podatku dochodowego, a Twoim jedynym obowiązkiem będzie złożenie rocznej deklaracji PIT. W takiej sytuacji uzyskasz również zwrot wpłaconych zaliczek. Warto wspomnieć, że kwota podatkowa dotyczy również osób, które zarabiają więcej niż ustalona przez przepisy wartość. Wraz ze wzrostem dochodów zmniejsza się jednak, co pozwala mówić o progach podatkowych.

Kwota wolna w Polskim Ładzie

Wprowadzenie programu Polski Ład rząd podniósł kwotę wolną od podatku z 8000 zł na 30000 zł. Założeniem takiego działania było zmniejszenie obciążenia domowych budżetów przez zobowiązania podatkowe. Podniesienie kwoty sprawia, że zmianie uległa też kwota zmniejszająca należność podatkowa.

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale kwota wolna od podatku nie przysługuje wszystkim mieszkańcom naszego kraju. Tego typu ulga podatkowa jest skierowana jedynie do tych podatników, którzy rozliczają się według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej. Z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać tylko podatnicy, którzy składają deklaracje PIT-36 i PIT-37.

Kwota podatkowa wspólne rozliczenie

Polski Ład wprowadził ciekawe zmiany podatkowe dla rodzin. W przypadku małżeństw mamy więc do czynienia z kwoty wolnej w wysokości 60000 zł. Oczywiście konieczne jest wtedy wspólne rozliczenie. W przypadku rodzin, w których jedna osoba zarabia mało, a druga o wiele więcej takie rozwiązanie może okazać się bardzo korzystne. W praktyce działa to tak, że para sumuje swoje dochody i dzieli przez dwa. Dopiero od kwoty, która jest wynikiem wylicza się wysokość należnego podatku dochodowego.

A co z przedsiębiorcami?

O ile kwota wolna od podatku jest korzystna dla podatników, o tyle inne zmiany niekoniecznie sprzyjają stabilności funkcjonowania polskiego biznesu. Dodajmy do tego wydłużone terminy płatności za faktury i mamy prostą drogę do utraty płynności finansowej, co jest szczególnie negatywnym zjawiskiem w kontekście prowadzenie biznesu. Na szczęście jest jedno rozwiązanie, które może ulżyć właścicielom firm. Chodzi o faktoring.

Czym jest faktoring?

Finansowanie faktur to ciekawa usługa, która ma za zadanie zniwelować problem zatorów płatniczych i umożliwić przedsiębiorcom natychmiastowe otrzymanie wynagrodzenia za wykonaną pracę. Pozwoli to na bieżącą działalność, rozwój oraz opłacanie należnych podatków, co w kontekście Polskiego Ładu ma ogromne znaczenie.

Jak działa faktoring?

Najprościej będzie, jak opiszemy całą procedurę w kilku krokach. Ułatwi Ci to zrozumienie zasad działania faktoringu.

  1. Wykonujesz usługę

Po zakończonej pracy powinieneś wystawić fakturę z wydłużonym terminem płatności od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę do analizy

Firma faktoringowa sprawdza fakturę pod kątem poprawności danych i kieruje ją ro realizacji.

  1. Otrzymujesz pieniądze

Na Twoim koncie księgowane są pieniądze za „sprzedaną fakturę”. Możesz je przeznaczyć na bieżącą działalność lub rozwój przedsiębiorstwa.

  1. Firma faktoringowa windykuje kontrahenta

Ty nie zajmujesz się kwestią opłaty faktury przez Twojego kontrahenta. Ten obowiązek bierze na siebie firma faktoringowa.

Podsumowanie

Jak widzisz, zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu mają słodko-gorzki smak, ponieważ z jednej strony usprawniają działanie gospodarki, a z drugiej utrudniają życie przedsiębiorcom i pracownikom. O ile zwiększenie kwoty wolnej od podatku to krok w dobrą stronę, o tyle zamieszanie ze składką zdrowotną już nie.

Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą i chcesz zminimalizować negatywne zmiany podatkowe oraz lepiej radzić sobie z problematycznymi praktykami w Twojej branży, wejdź na stronę finansowaniefaktur.pl i dowiedz się więcej o faktoringu. Dzięki niemu Twoja firma będzie funkcjonować o wiele stabilniej, a Ty pozbędziesz się ciągłych obaw o jej przyszłość.

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…