Jak wygląda cyklinowanie parkietów?

Jak wygląda cyklinowanie parkietów?

Drewno, mimo tego, że około 30 lat temu stanowiła podstawowy element wykończenia posadzki, później zostało zastąpione płytkami, które to miały okazać się rozwiązaniem nie tylko o wiele tańszym, ale i bardziej praktycznym. Jednak doświadczenia pokazują, że drewno znów wraca do łask.

Ten naturalny surowiec, który wykorzystujemy do pokrywania podłóg, czyni nasze pomieszczenia bardziej przytulnymi oraz doskonale wpisuje się we wszystkie aranżacje. Z powodzeniem drewno możemy określić jako materiał uniwersalny. Musimy jednak pamiętać o tym, że wymaga ono sporo troski, regularnego czyszczenia oraz właściwej pielęgnacji. Jak zapobiegać uszkodzeniom desek? Co zrobić, by długotrwale cieszyć się pięknem drewnianej podłogi? Jak należy zadbać podłogę wykonaną z drewna? Oto kilka wskazówek.

Czy warto decydować się na drewnianą podłogę?
Wiele osób mylnie uznaje, że drewniana podłoga nie jest warta swojej ceny. Oczywiście wykończenie posadzki drewnem wiąże się niekiedy ze sporym nakładem finansowym, ale należy pamiętać, że jest to rozwiązanie na długie lata. Właściwa pielęgnacja podłogi drewnianej sprawi, że jej pięknem będziemy mogli cieszyć się nawet wiele pokoleń. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również to, że posadzka ta łatwo poddaje się renowacji, ale o tym opowiemy później.

Warto również wspomnieć o tym, że drewno posiada doskonałe właściwości wygłuszające, a także czyni wnętrze przytulniejszym. W przypadku chłodnych płytek konieczne może okazać się zastosowanie dywanów i rzadko kiedy będziemy mogli boso spacerować po naszej posadzce. Drewno, łatwo utrzymuje ciepło, dlatego też świetnie sprawdza się w wykończeniach wnętrz. Na uwagę zasługuje również to, że ma ono właściwości hipoalergiczne, co również przemawia za tym rozwiązaniem. Jeżeli zdecydujemy się na drewnianą podłogę, będziemy mieli pewność, że tak naprawdę każdy późniejszy remont i wybór dowolnej aranżacji, doskonale będzie komponował się z drewnem. Jasno wynika z tego, że drewniana podłoga posiada ogromną ilość zalet. Musimy się jednak liczyć z tym, że jej cena jest dość wysoka, ale z pewnością warto zdecydować się na taki wydatek.

Jak pielęgnować podłogę wykonaną z drewna?
Jak dbać o drewnianą podłogę? Wiele osób właśnie obawia się, że pielęgnacja posadzki drewnianej jest niezwykle wymagająca i czasochłonna. Jednak do końca tak nie jest. Oczywiście musimy pamiętać o zastosowaniu kilku zasad, by móc cieszyć się naszą naturalną posadzką. Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Dbanie o drewnianą posadzkę powinniśmy zacząć od jej regularnego odkurzania. Pozostawianie na niej piasku, błota czy nawet resztek śniegu stanowi zagrożenie dla naturalnego materiału, gdyż istnieje ryzyko wydeptywania zabrudzeń w deski. Dlatego też powinniśmy pamiętać o regularnym zamiataniu lub odkurzaniu drewnianej posadzki. Z pewnością przydadzą nam się również wycieraczki przy drzwiach głównych, by tym samym oczyścić buty przed wejściem.

Musimy pamiętać także o tym, że drewniane podłogi nie lubią wilgoci. Mimo ich doskonałego zabezpieczenia lakierem lub olejem należy pamiętać o tym, że deski podczas kontaktu z wodą mogą odkształcać się, odwarstwiać lub matowieć. Dlatego należy uwagę zwrócić na to, w jaki sposób myjemy drewnianą podłogę. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z dobrze wyciśniętego mopa lub przecieranie nawierzchni wilgotną szmatką. Niekiedy możemy zdecydować się również na wycieranie desek do sucha. Oczywiście podczas pielęgnacji warto stosować specjalne preparaty, które przeznaczone będą do tego rodzaju powierzchni i okażą się delikatne dla drewna.

O drewnianą posadzkę należy odpowiednio dbać nie tylko podczas jej czyszczenia. Dlatego też na uwadze powinniśmy mieć stosowane przez nas obuwie, które powinno być miękkie. Tak samo właściwego zabezpieczenia wymagają również meble. Najlepszym rozwiązaniem okażą się w filcowe podkładki, w które możemy kupić niemal w każdym sklepie. Tego typu działania pozwolą nam uniknąć zarysowań, a tym samym nasza drewniana posadzka dłużej będzie doskonale się prezentowała.

Renowacja drewnianej podłogi, czyli cyklinowanie
Bez względu na to, jak dbamy o naszą drewnianą posadzkę, musimy pamiętać, że wraz z jej eksploatacją mogą pojawić się na niej różnego rodzaju uszkodzenia, zarysowania czy nawet plamy. Dlatego też co kilkanaście lub co kilkadziesiąt lat zaleca się jej cyklinowanie. Cyklinowanie drewnianej podłogi jest to zabieg renowacyjny, który polega na zeszlifowaniu jej górnej, uszkodzonej warstwy. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się wszelkich wgnieceń i tym samym przywrócenie jej dawnego wyglądu. Po cyklinowaniu drewnianej posadzki należy ją rzecz jasne odpowiednio zabezpieczyć. Niewątpliwie najczęściej decydujemy się na lakierowanie lub olejowanie pakietu czy też posadzki z litego drewna. Cyklinowanie parkietu wymaga jednak opuszczenia mieszkania na czas tego zabiegu renowacyjnego, a także opróżnienia go na tyle, aby możliwy był stały i nieprzerwany dostęp do powierzchni, która ma zostać odnowiona. Oczywiście działania te możemy wykonać samodzielnie, jednak niewątpliwie warto zdecydować się na pomoc fachowców, którzy posiadają odpowiedni sprzęt oraz niezbędne doświadczenie, by zadbać o naszą drewnianą podłogę.

 

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…