USUS

Jakie są zalety i wady inwestowania w kontrakty CFD

Jakie są zalety i wady inwestowania w kontrakty CFD

Kontrakty różnicowe to jeden z instrumentów pochodnych dostępnych na giełdzie. Jak działa to rozwiązanie i jakie są jego plusy oraz minusy?

Czym są kontrakty CFD?

Skrót „CFD” rozwija się jako „contract for difference” – w polskojęzycznej nomenklaturze stosuje się przeważnie tłumaczenie „kontrakt różnic kursowych” lub „kontrakt różnicowy”. W tej nazwie zawarta jest podstawowa zasada działania kontraktów CFD. Jest to umowa pomiędzy dwoma stronami, która zakłada zapłatę różnicy pomiędzy wartością wybranych aktywów w momencie zawiązywania kontraktu a wartością w momencie jego wykonania. Przy wzroście wartości sprzedający wypłaca różnicę na rzecz kupującego – w przypadku, gdy jest ona ujemna, realizowana jest odwrotna transakcja.

CFD to rodzaj instrumentu pochodnego, co oznacza, że jego cena jest bezpośrednio zależna od wartości instrumentu bazowego – w tym przypadku właściwie od zmiany wartości. Wiąże się z tym także fakt, że przy ustalaniu kontraktu inwestor nie staje się właścicielem instrumentu bazowego.

Regulacje związane z kontraktami CFD

Warto zwrócić uwagę, że zasady związane z inwestowaniem w kontrakty różnicowe mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi krajami. Ograniczenia wiążą się przede wszystkim ze stosunkowo wysokim ryzykiem, które z kolei wynika z częstego stosowania tzw. lewaru – dźwigni finansowej, która pozwala na zwielokrotnienie wartości transakcji. Przy wykorzystaniu tego mechanizmu można zarówno powielić swoje zyski, jak i ewentualne straty, przez co inwestorzy muszą zachować szczególną ostrożność. W większości krajów Europy obrót CFD jest dozwolony, jednak tego typu instrumenty są nielegalne na przykład w USA. Aby inwestować w CFD w Polsce, należy założyć konto na wybranej platformie inwestycyjnej i przejść przez proces weryfikacji. Takie aktywa są dostępne m.in. w banku Saxo.

Zalety kontraktów CFD

Jedną z najważniejszych zalet kontraktów różnicowych jest możliwość skorzystania ze znacznie wyższych wartości dźwigni niż przy standardowych akcjach. W efekcie inwestorzy mogą osiągnąć znacznie większe zyski – jednocześnie oznacza to także ryzyko zwielokrotnionej utraty środków przy nieudanej transakcji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że większość podmiotów oferujących dostęp do kontraktów CFD zapewnia możliwość obrotu instrumentami dotyczącymi spółek z całego świata. Ważną kwestią jest też brak ograniczeń dotyczących przyjmowania pozycji krótkiej, który bezpośrednio wiąże się z brakiem posiadania praw do instrumentu bazowego. Nie można przy tym pominąć sporej różnorodności w kontraktach typu CFD – umowy tego typu mogą być zawierane nie tylko na różnice kursów akcji, lecz także m.in. obligacji, surowców, towarów, a nawet innych instrumentów pochodnych.

CFD – wady

Podstawową wadą jest wysokie ryzyko, które łączy się z potencjałem na zwielokrotniony zysk. Należy mieć na uwadze, że przy inwestowaniu w CFD ewentualne straty mogą być o wiele wyższe niż w przypadku standardowego obrotu akcjami. Do tego należy zwrócić uwagę na stosunkowo wysokie koszty związane ze spreadem zarówno przy wejściu, jak i wyjściu z pozycji. Kolejnym istotnym aspektem są stosunkowo słabe regulacje centralne dotyczące kontraktów CFD, przez co w niektórych przypadkach można natknąć się na niespodziewane problemy – aby ich uniknąć, należy korzystać wyłącznie z zaufanych platform i domów maklerskich.

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…
kwiecień 26, 2023

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim

in Lubuskie

by foto i źródło: lubuskie.pl,

Strzelce Kraj. były kolejnym miastem, które odwiedzili przedstawiciele zarządu województwa oraz departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego.…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…
październik 29, 2023

Pierwsza porażka Łucznika w sezonie, wysoka porażka LZS-u w Skwierzynie | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie doznał pierwszej porażki w sezonie - w niedzielne południe lepsza okazała się…
październik 17, 2023

Łucznik Strzelce Kraj. pokonał Sokoła Gościm | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

W miniony weekend Łucznik Strzelce Krajeńskie pokonał na własnym stadionie drużynę Sokoła Gościm.

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…