USUS

Jakie są zalety i wady inwestowania w kontrakty CFD

Jakie są zalety i wady inwestowania w kontrakty CFD

Kontrakty różnicowe to jeden z instrumentów pochodnych dostępnych na giełdzie. Jak działa to rozwiązanie i jakie są jego plusy oraz minusy?

Czym są kontrakty CFD?

Skrót „CFD” rozwija się jako „contract for difference” – w polskojęzycznej nomenklaturze stosuje się przeważnie tłumaczenie „kontrakt różnic kursowych” lub „kontrakt różnicowy”. W tej nazwie zawarta jest podstawowa zasada działania kontraktów CFD. Jest to umowa pomiędzy dwoma stronami, która zakłada zapłatę różnicy pomiędzy wartością wybranych aktywów w momencie zawiązywania kontraktu a wartością w momencie jego wykonania. Przy wzroście wartości sprzedający wypłaca różnicę na rzecz kupującego – w przypadku, gdy jest ona ujemna, realizowana jest odwrotna transakcja.

CFD to rodzaj instrumentu pochodnego, co oznacza, że jego cena jest bezpośrednio zależna od wartości instrumentu bazowego – w tym przypadku właściwie od zmiany wartości. Wiąże się z tym także fakt, że przy ustalaniu kontraktu inwestor nie staje się właścicielem instrumentu bazowego.

Regulacje związane z kontraktami CFD

Warto zwrócić uwagę, że zasady związane z inwestowaniem w kontrakty różnicowe mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi krajami. Ograniczenia wiążą się przede wszystkim ze stosunkowo wysokim ryzykiem, które z kolei wynika z częstego stosowania tzw. lewaru – dźwigni finansowej, która pozwala na zwielokrotnienie wartości transakcji. Przy wykorzystaniu tego mechanizmu można zarówno powielić swoje zyski, jak i ewentualne straty, przez co inwestorzy muszą zachować szczególną ostrożność. W większości krajów Europy obrót CFD jest dozwolony, jednak tego typu instrumenty są nielegalne na przykład w USA. Aby inwestować w CFD w Polsce, należy założyć konto na wybranej platformie inwestycyjnej i przejść przez proces weryfikacji. Takie aktywa są dostępne m.in. w banku Saxo.

Zalety kontraktów CFD

Jedną z najważniejszych zalet kontraktów różnicowych jest możliwość skorzystania ze znacznie wyższych wartości dźwigni niż przy standardowych akcjach. W efekcie inwestorzy mogą osiągnąć znacznie większe zyski – jednocześnie oznacza to także ryzyko zwielokrotnionej utraty środków przy nieudanej transakcji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że większość podmiotów oferujących dostęp do kontraktów CFD zapewnia możliwość obrotu instrumentami dotyczącymi spółek z całego świata. Ważną kwestią jest też brak ograniczeń dotyczących przyjmowania pozycji krótkiej, który bezpośrednio wiąże się z brakiem posiadania praw do instrumentu bazowego. Nie można przy tym pominąć sporej różnorodności w kontraktach typu CFD – umowy tego typu mogą być zawierane nie tylko na różnice kursów akcji, lecz także m.in. obligacji, surowców, towarów, a nawet innych instrumentów pochodnych.

CFD – wady

Podstawową wadą jest wysokie ryzyko, które łączy się z potencjałem na zwielokrotniony zysk. Należy mieć na uwadze, że przy inwestowaniu w CFD ewentualne straty mogą być o wiele wyższe niż w przypadku standardowego obrotu akcjami. Do tego należy zwrócić uwagę na stosunkowo wysokie koszty związane ze spreadem zarówno przy wejściu, jak i wyjściu z pozycji. Kolejnym istotnym aspektem są stosunkowo słabe regulacje centralne dotyczące kontraktów CFD, przez co w niektórych przypadkach można natknąć się na niespodziewane problemy – aby ich uniknąć, należy korzystać wyłącznie z zaufanych platform i domów maklerskich.

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
kwiecień 26, 2023

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim

in Lubuskie

by foto i źródło: lubuskie.pl,

Strzelce Kraj. były kolejnym miastem, które odwiedzili przedstawiciele zarządu województwa oraz departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego.…
maj 25, 2021

Samorząd wspiera lubuskie zabytki - pieniądze dla Parafii w Dobiegniewie i pałacu w Tucznie...

in Lubuskie

by źródło: lubuskie.pl | Materiał: Departament Infrastruktury Społecznej

Wicemarszałek Łukasz Porycki podpisał wczoraj dwie umowy na prace remontowo-konserwatorskie. Pieniądze trafią m.in do Parafii…
marzec 31, 2021

42 804 490,14 zł dla województwa lubuskiego w ramach RFIL. Powiat i gm.Dobiegniew z dofinansowaniami...

in Lubuskie

by źródło: lubuskie.uw.gov.pl

Jeszcze więcej pieniędzy na rozwój naszego regionu! Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
czerwiec 04, 2023

LZS "Grupa Krok" Bobrówko rozbija Łucznika Strzelce Kraj. O awans będzie bardzo trudno...

in Sport

by źródło: 90 minut.pl, red.

Nie tak kibice Łucznika wyobrażali sobie niedzielne popołudnie. Walczący o awans Łucznik Strzelce Krajeńskie musiał…
maj 29, 2023

Czołówka nie traci punktów - walka o awans do okręgówki potrwa do ostatniej kolejki!

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Lubuszanin, Łucznik i LZS, czyli cała trójka, która walczy o awans do klasy okręgowej wygrała…
maj 21, 2023

Łucznik ogrywa Błękitnych Dobiegniew, LZS Bobrówko stracił punkty w Rąpinie... | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie pokonał na własnym stadionie zespół Błękitnych Dobiegniew i ciągle walczy awans do…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…