Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku!  Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa Lubuskiego gotowości do realizacji najważniejszego odcinka inwestycji.

- Dzisiejszy piknik to także forma świętowania z mieszkańcami tego ważnego wydarzenia. W ten sposób chcemy podziękować mieszkańcom powiatu strzelecko-drezdeneckiego, którzy złożyli ponad pięć tysięcy podpisów poparcia dla tej inwestycji – mówił w trakcie uroczystości Marcin Jabłoński, członek Zarządu Województwa Lubuskiego. - Pokazujemy, że to zaangażowanie miało duży wpływ w procesie podejmowania decyzji w tej sprawie. Od miesięcy ubiegaliśmy się o środki na realizację tego bardzo ważnego zadania, dokładamy połowę kwoty w ramach budżetu województwa, przy współudziale gminy Drezdenko. 

- Od tego momentu niezwłocznie przystąpimy do realizacji procedur przetargowych, wyłonienia wykonawcy. Niedługo zobaczycie Państwo efekty. Budowa obwodnicy ma swoją długoletnią historię, to jeszcze poprzednie decyzje resortów i polskiego Sejmu. Do uroczystości podpisania umowy chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców, abyście się dopisali do tych kart historii. Dzisiaj mamy szczęśliwy finał. Słyszeliście Państwo wcześniej wiele historii, które odbiegały od rzeczywistości. Dokumenty były z naszej strony gotowe, jednak w resorcie infrastruktury potrzeba było trzech miesięcy, aby je podpisać - dodał Marcin Jabłoński.

To święto mieszkańców

Krystyna Sibińska, posłanka na Sejm RP gratulowała mieszkańcom determinacji: - Dzisiaj jest Wasze święto. To Wasza zasługa, mieszkańców powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Brawa dla radnych, dla społeczników, że pokazaliście, jak ważna jest ta inwestycja. Bez Waszego zaangażowania, nie byłoby takiego finału.

- Pamiętam, jak mówiliście co jest ważne z punktu widzenia rozwoju powiatu i województwa. Obwodnica była w tych rozmowach najważniejsza. Te symboliczne łopatki pokazują, że przyszłość należy do młodych. Gmina będzie miała dobrych następców i tak jak na tych łopatkach są różne barwy, tak mam nadzieję, że dla każdego z nas będzie w Polsce miejsce. Mam nadzieję, że wspólnie zadbamy o to, by Polkom i Polakom żyło się lepiej - podkreślił poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Podczas pikniku mieszkańcy symbolicznie podpisywali się pod umową w sprawie kolejnego odcinka obwodnicy Drezdenka. 

Szacunkowy koszt inwestycji to około 120 mln zł. Połowę tej kwoty wykłada samorząd. Drugą połowę stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Planowany termin realizacji inwestycji to lata 2023-2026.

Czujemy się jak w Dniu Dziecka

Społecznicy, którzy zbierali podpisy pod petycją mówią, że dla nich to jak Dzień Dziecka. – To zwieńczenie naszych działań, w pandemii zebraliśmy ponad pięć tysięcy podpisów, żeby spełniło się nasze marzenie – mówiła Jolanta Con.

– Dziś dla mieszkańców gminy najważniejsze jest to, że rusza czwarty etap, który odciąży miasto – dodawał Adam Kołwzan, radny Drezdenka.

W wydarzeniu wziął udział także wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

- Czekam na dokończenie tej inwestycji od lat, mam nadzieje, że się doczekam, bo sypią się nam budynki. Złożyłem swój podpis, bo jestem za obwodnicą - mówił jeden z mieszkańców.

Fundusze Europejskie dla powiatu strzelecko-drezdeneckiego

Dotychczas w ramach inwestycji wykonano:

  • w latach 2014 – 2015 I odcinek łączący drogi wojewódzkie nr 158 i 130 za kwotę 9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013
  • w latach 2016 – 2017 II odcinek łączący drogi wojewódzkie 160 i 181 za około 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Podczas Pikniku Funduszy Europejskich nie zabrakło także stałych już elementów świętowania rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej, m.in. symbolicznego tortu. 

W powiecie strzelecko-drezdeneckim w ramach poprzedniej perspektywy finansowej zrealizowano 134 projekty na kwotę ponad 358 mln zł.

Nowa perspektywa to nowe otwarcie i nowe pomysły, a tych w powiecie nie brakuje. Piknik był po raz kolejny atrakcją dla całych rodzin. Na scenie zaprezentowali się młodzi i zdolni Lubuszanie. Była oczywiście Strefa Funduszy Europejskich, warsztaty taneczne, plastyczne, bańki mydlane, gra memory, konkurencje sportowe i animacje dla dzieci. Z wydarzenia z pewnością nikt nie wyszedł głodny dzięki akcji wielkiego grillowania.

źródło: nadesłane, lubuskie.pl, 

 

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…
kwiecień 26, 2023

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim

in Lubuskie

by foto i źródło: lubuskie.pl,

Strzelce Kraj. były kolejnym miastem, które odwiedzili przedstawiciele zarządu województwa oraz departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego.…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
wrzesień 18, 2023

Łucznik ogrywa Leśnika Rąpin i samodzielnie przewodzi tabeli! | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie na własnym stadionie pewnie pokonał zespół Leśnika Rąpin. Dzięki zwycięstwu z kompletem…
wrzesień 10, 2023

Łucznik lepszy od Noteci Stare Bielice, LZS Bobrówko wysoko przegrał z Orłem... | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wysoko pokonał Noteć Stare Bielice w wyjazdowym meczu o mistrzostwo a-klasy. LZS…
wrzesień 03, 2023

Łucznik lepszy od Błękitnych Dobiegniew. Szalony mecz w Bobrówku... | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Za nami trzecia kolejka rozgrywek A-klasy. Łucznik Strzelce Krajeńskie pewnie pokonał Błękitnych Dobiegniew.

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…