Jak szybko i skutecznie wyczyścić taras? Użyj myjki ciśnieniowej

Taras, podjazd, balkon, czy brukowe ścieżki wymagają czyszczenia przynajmniej raz w roku. Na takich powierzchniach odkłada się kamienny osad, mech, a w szczelinach gromadzi się roślinność. Aby utrzymać taras w czystości, wystarczy zastosować jedno urządzenie – myjkę ciśnieniową. Jak wybrać dobrą myjkę i dlaczego warto w nią zainwestować?

Czyszczenie tarasu – z jakim brudem mamy zwykle do czynienia?

Wiele zależy od rodzaju powierzchni. Tarasy zwykle są wykonane z kamienia lub materiałów przypominających kamień. Takie powierzchnie są trwałe i dość odporne na zanieczyszczenia. Z czasem gromadzi się jednak na nich osad, pojawia się także roślinność: mchy, porosty i chwasty, a w miejscach wilgotnych również grzyby lub glony, tworzące charakterystyczny zielony nalot. Im dłużej takie zanieczyszczenia zalegają na powierzchni, tym oczywiście trudniej się ich pozbyć.Zaschnięty brud jest niemal niemożliwy do usunięcia metodą tradycyjnego szorowania. Można się go skutecznie pozbyć, wykorzystując strumień wody pod wysokim ciśnieniem oraz chemiczne środki czyszczące.

Oba te elementy wykorzystuje myjka ciśnieniowa. To przenośne urządzenie o bardzo dużej mocy, wytwarzające silny strumień wodny, który pozwala mechanicznie odspajać nawet zaschnięte osady i zabrudzenia. Skuteczność sprzątania podnoszą dedykowane środki czyszczące dostosowane do różnych rodzajów zanieczyszczeń, a także różnych typów powierzchni. W ten sposób można usunąć nawet plamy po oleju samochodowym, smarze, farbie, czy pozostałościach po grillu. Myjka pozwala także dotrzeć do trudno dostępnych miejsc: szczelin, zagłębień, łączenia paneli, płyt lub desek.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli myjek ciśnieniowych. Te najprostsze można kupić już za mniej niż 500 zł. Nawet te nieskomplikowane modele skutecznie usuną brud z większości przydomowych powierzchni. Zabrudzenia na kostce brukowej i materiałach kamiennych są jednak trudne do usunięcia – dla lepszego efektu warto wybrać urządzenie o zwiększonej mocy. Kluczowym parametrem jest ciśnienie robocze. Aby poradzić sobie z odspojeniem nagromadzonego na tarasie brudu, najlepiej wybrać urządzenie o ciśnieniu maksymalnym 120-130 bar lub wyższym. Urządzenia o niższych parametrach świetnie poradzą sobie z innymi powierzchniami, jednak mogą okazać się nieskuteczne w usuwaniu uporczywych osadów z bruku i powierzchni kamiennych.

Wybierając myjkę, zwróć także uwagę na akcesoria, w tym przede wszystkim liczbę i rodzaj dysz oraz nakładek. Im więcej takich dysz, tym szersze zastosowanie myjki ciśnieniowej. Do czyszczenia tarasu najlepiej użyć dyszy rotacyjnej, wprawiającej strumień w ruch wirowy. Przydatna będzie także twarda szczotka do czyszczenia powierzchni płaskich. Inne akcesoria pozwolą Ci dodatkowo wyczyścić meble ogrodowe, rowery, motocykle, ogrodzenie, czy samochód.

Zarówno proste modele myjek ciśnieniowych, jak i te przeznaczone do najtrudniejszych zadań można kupić w sklepie internetowym ASC-PRO: https://www.asc-pro.pl/.

Zakup myjki ciśnieniowej – co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz mocy urządzenia warto zwrócić uwagę na udogodnienia i funkcjonalności zwiększające komfort codziennej pracy. Kupując myjkę, sprawdź, czy producent zadbał o:

  • Wygodne sterowanie – myjkę najwygodniej obsługiwać jedną ręką, dlatego dużym ułatwieniem jest możliwość regulacji mocy urządzenia za pomocą przycisków umieszczonych bezpośrednio na pistolecie spryskującym.
  • Odpowiednią wagę i gabaryty urządzenia – myjki Karcher posiadają ergonomiczne obudowy, na których możesz łatwo przechowywać kable, dysze, pojemnik na środek chemiczny i wszystkie inne akcesoria. Ważny jest także regulowany, mocny uchwyt teleskopowy oraz kółka, które pozwalają bezwysiłkowo obsługiwać urządzenie.
  • Sprawne łączenie akcesoriów – sprawdź, czy myjka posiada system szybkozłączy (np. Karcher Quick Connect). Nie bez znaczenia jest także zbiornik, zaprojektowany w taki sposób, by umożliwiał montaż i demontaż w kilka sekund.

Myjką ciśnieniową umyjesz nie tylko powierzchnie kamienne. Wyczyścisz nią także tarasy zbudowane z desek drewnianych lub kompozytowych, a nawet elementy ceramiczne. Wszystko to sprawia, że zakup myjki ciśnieniowej jest inwestycją, która szybko się zwraca.

źródło: artykuł partnera

Share