Alienacja rodzicielska – jak można z nią walczyć?

Alienacja rodzicielska – jak można z nią walczyć?

Gdy związek się rozpada, najbardziej cierpią na tym dzieci i trudno się z tym nie zgodzić. Ale bardzo często cierpią też ich ojcowie, którzy mają utrudnione kontakty z własnymi pociechami. Niestety taki stan rzeczy jest wręcz nagminny i nadal sądy działają dosyć opieszale. Jednak nie oznacza to, że z tym problemem nie można walczyć.

Czym jest alienacja rodzicielska? Poznajcie jej przyczyny

O alienacji rodzicielskiej mówimy wtedy, gdy jeden z rodziców w znaczący sposób utrudnia kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi. Dotyczy to sytuacji, gdy oboje rodzice mają pełne prawa rodzicielskie. Bardzo często przyczyną tego problemu są niesnaski pomiędzy byłymi partnerami. Matka dzieci celowo utrudnia i nie pozwala na kontakty z dziećmi ich ojcu. W teorii ofiarą alienacji mogą być też matka, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nadal w Polsce to kobiety otrzymują pełne prawa, natomiast ojcowie mogą jedynie liczyć na odwiedziny dzieci i to może odbywać się raz na dwa tygodnie bądź też jeszcze rzadziej. Nawet jeżeli w teorii ojciec może zapewnić dziecku lepsze warunki, a przy tym jego zaangażowanie w wychowanie i podejście do dzieci jest lepsze, to i tak sądy przyznają opiekę matkom, co wynika z błędnego przekonania, że dziecko potrzebuje przede wszystkim opieki matki. A kobiety niestety wykorzystują ten fakt na prowadzenie „wojenek” z byłymi partnerami. Zapominają przy tym, że najbardziej cierpią na tym dzieci.

Kolejna przyczyna, czyli zemsta

Utrudnienie kontaktów może być swoistą zemstą na zdradę czy zakończenie związku. Nie ma się co oszukiwać ten problem występuje nader często i nadal jest tak mało spraw, które kończą się sukcesem i ojcowie wreszcie mogą kontaktować się z dziećmi. Swoją drogą dzieci często są buntowane przeciwko drugiemu rodzicowi i może dojść nawet do manipulacji, której skutkiem jest to, że dziecko zwyczajnie nie chce kontaktować się z ojcem. Jeżeli sąd przyznał ojcom możliwość spotkań z dziećmi, a jednak była partnerka znacząco to utrudnia, to koniecznie należy skontaktować się z prawnikiem. Tutaj możemy Wam zaoferować kontakt do adwokata bialystok-adwokaci.eu. Ten specjalista doradzi Wam, jakie kroki możecie podjąć, by odzyskać kontakt z dzieckiem.

Jak walczyć o swoje prawa do kontaktu z dzieckiem?

Utrudnianie kontaktu rodzica z dzieckiem jest zabronione. Należy zrobić wszystko, by zawalczyć o swoje prawa. Przede wszystkim w dniu przyznanych odwiedzin należy od razu zadzwonić po policję. Sytuacja jest niewątpliwie trudna, ale niestety trzeba podjąć właściwe działania tak, aby nie doszło do nadużyć, czego skutkiem będzie zupełne utrudnianie Wam kontaktów z własnym dzieckiem. Jeżeli nie potraficie się porozumieć, to należy złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie kontaktów. Jednocześnie warto dodatkowo zwrócić się o pomoc do fundacji ojców, którzy walczą z problemem alienacji rodzicielskiej. Można porozmawiać z nimi, ale też uzyskać pomoc psychologa.

Wyegzekwowanie kontaktów z dzieckiem w sposób prawny

Warto też skontaktować się z prawnikiem, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. Tutaj najlepiej postawić na adwokata od spraw o odszkodowania. Pamiętajcie, że sama procedura zmierzająca do „wyegzekwowania” kontaktów z dzieckiem została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich opisany jest w art. 51815 kpc, zgodnie, z którym osoba utrudniająca kontakt drugiego rodzica z dzieckiem może otrzymać nakaz zapłaty, który jest formą kary. Sąd analizuje tutaj postawę tego rodzica, ale też możliwości finansowe. Jeżeli nadal sytuacja się nie poprawia, sędzia wydaje nakaz zapłaty ustalonej sumy pieniężnej na rzecz rodzica, który jest ofiarą alienacji. W teorii ten przepis jest sensowny, ale nadal występuje duży problem z egzekwowaniem go. Dodatkowo nie wszyscy ojcowie zwyczajnie zdają sobie sprawę, że mogą otrzymać finansowe zadośćuczynienie. Przy czym muszą udowodnić, że działanie drugiej strony jest z premedytacją. Dlatego tak ważne jest zatrudnienie adwokata, ale też wzywanie policji, która będzie wypisywała protokoły. I one także w sądzie zostaną wykorzystane na Waszą korzyść. Przy czym o zadośćuczynienie możecie starać się, gdy widzenia z dziećmi są już w pełni uregulowane sądownie.

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…