Ocieplenie domu i sposoby na jego dofinansowanie.

Wszystkie osoby, które obawiają się nadchodzącego okresu grzewczego, ponieważ ich budynki mieszkalne tracą zbyt dużo ciepła, a co za tym idzie, ich ogrzanie generuje ogromne koszty, powinny jak najszybciej pomyśleć o przeprowadzeniu prac związanych do dociepleniem domu.

Takie prace należą do działań termomodernizacyjnych i można na nie otrzymać dofinansowanie.

Jednym z programów wspierających termomodernizację jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie od dochodów lub przychodów wydatków związanych z realizacją zadań termomodernizacyjnych. Może z niej skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego, który został oddany do użytku (ulga nie dotyczy budynków w trakcie budowy). Czas realizacji przedsięwzięcia wspartego ulgą nie może przekraczać 3 lat. 

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Małżonkowie w ramach preferencji mogą odliczyć nawet 106 tys. zł. Wydatki poniesione na tego rodzaju przedsięwzięcia należy uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku PIT na podstawie faktur VAT.

W przypadku ocieplenia domu można przede wszystkim odliczyć materiały izolacyjne (styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa PUR i PIR). Dodatkowo  odliczeniu podlegają usługi termomodernizacyjne. W przypadku ocieplenia domu można odliczyć koszty poniesione z tytułu wynajęcia firmy budowlanej, która przeprowadziła docieplenie przegród w budynku.

Istnieje również program, w ramach którego można otrzymać środki jeszcze przed rozpoczęciem prac i jest to program „Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w tym budynku mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy zł w podstawowej wersji lub 37 tysięcy zł dla osób mniej zamożnych. 

Podobnie jak w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, w programie „Czyste Powietrze” można sfinansować zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi i bram garażowych. Co najważniejsze, pieniądze można również przeznaczyć na demontaż starych i nieszczelnych okien i drzwi. Przy wykorzystaniu środków z programu można wykonać audyt energetyczny (pod warunkiem wcześniejszego ocieplenia budynku).

Szczegóły znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl

Autor artykułu


https://www.termo-kraft.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
+48 603 233 513
+48 781 200 106
+48 667 946 303

Termo-Kraft
Dargomyśl 53
74-404 Cychry

Share