Multiwitaminy dla sportowców - czy warto z nich korzystać?

Multiwitaminy są jednymi z najbardziej popularnych suplementów diety. Można się z nimi spotkać niemal na każdym kroku. Są dostępne nie tylko w aptekach, ale także w sklepach, na stacjach benzynowych, kioskach itp. To doprowadziło do tego, że wiele osób po prostu nadużywa tego typu preparatów, które niekoniecznie zawsze pomagają i mają prawo pomóc na wszelkiego rodzaju objawy, na które zwykło się je stosować.

Po multiwitaminę sięga się, gdy ma się złe samopoczucie, ból głowy, problemy ze zmęczeniem, gorszy dzień itd. Wszystko przez jej powszechność, jednak warto pamiętać, że tego rodzaju suplementacja nie przyniesie raczej odpowiednich efektów. Nie jest to po prostu stosowanie multiwitaminy zgodnie z jej przeznaczeniem, ponieważ często wybiera się tego typu suplement zamiast wizyty u lekarza - coś na zasadzie “wezmę multiwitaminę i mi się polepszy”. Chociaż w tego typu przypadkach jest to błędne podejście, to nie oznacza to, że multiwitaminy wcale nie opłaca się stosować.

Multiwitaminy w sporcie - czy to właściwe podejście?

Warto wyraźnie podkreślić, że multiwitaminy nie zapewnią tak skondensowanych dawek wszystkich ze składników, które posiadają w składzie, co monopreparaty danej witaminy lub minerału. To powoduje, że w zależności od dolegliwości lepiej sięgnąć po suplement diety bogaty np. w witaminę D lub magnez, nie zaś multiwitaminę, która posiada wiele składników, jednak w mniejszych dawkach (siłą rzeczy). Zatem w jakich sytuacjach warto sięgać po tego rodzaju suplementy diety? Przede wszystkim w trzech przypadkach:

  • Gdy stosowanie przepisuje lekarz;
  • W sytuacji po chorobie, gdy w organizmie brakuje wielu różnych składników odżywczych;
  • Uprawiając sport.

W przypadku dwóch pierwszych sytuacji, nie ma tu miejsca na dyskusję. Lekarz prowadzący wie najlepiej jaka jest sytuacja danego pacjenta, zatem przepisując multiwitaminę po prostu wie co robi. Natomiast w przypadku sportowców, posiadają oni zwiększone zapotrzebowanie na wiele substancji odżywczych w związku z np. regularnymi treningami i utratą minerałów wraz z wydzielaniem większych ilości potu itp. 

Jaka multiwitamina będzie dobra dla sportowca?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że w zależności od sportu jaki się uprawia, zapotrzebowanie organizmu również może być inne. Wszystko z uwagi na fakt, że np. w różnych dyscyplinach eksploatuje się inne części ciała itp. Warto jednak wybierać odpowiednie i sprawdzone preparaty z oficjalnych źródeł. 

Za przykład może posłużyć VitaminALL Sport Allnutrition. Wartym podkreślenia jest fakt, że dzięki ekstraktowi z gorzkiej pomarańczy, wpływa m.in. na utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego, uzupełniając także wszelkiego rodzaju witaminy oraz minerały. Co więcej, pomaga także zmniejszyć uczucie zmęczenia po treningu itp.

Lepiej wybrać multiwitaminę, czy monopreparat?

Na to pytanie pomoże odpowiedzieć lekarz np. na podstawie wyników badań krwi. Gdy w organizmie brakuje 1 lub 2 ważnych składników odżywczych w dużych ilościach, lepiej wybrać bogate monopreparaty lub suplement diety zawierający np. obie brakujące witaminy. 

Natomiast gdy chce się przyjmować preparat profilaktycznie, a wyniki badań są bardzo dobre - wtedy dobrym rozwiązaniem będzie właśnie kompleks witaminowo-mineralny. Wszelkiego rodzaju suplementy diety i odżywki można znaleźć w bogatej ofercie sklepu SFD, gdzie znajdują się preparaty, które pomogą w walce z niedoborami wszelkiego rodzaju substancji odżywczych. 

 

Share