Minister E.Rafalska w Strzelcach Kraj. uroczyście otworzyła ŚDS

Dziś w Strzelcach Krajeńskich odbyło się uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy. W uroczystości wzięła udział Elżbieta Rafalska i wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

 Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wspólnie z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem wzięli udział w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. 

–  „To najlepsze inwestycje, na które można wydawać publiczne, państwowe pieniądze, dlatego, że to nie jest inwestycja w infrastrukturę, ten budynek ma tylko służyć temu, żeby osoby niepełnosprawne mogły tu znaleźć drugi dom, swoje miejsce, w którym będą czuły się bezpiecznie, dobrze, z którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczyć się różnych życiowych umiejętności" – powiedziała podczas otwarcia minister rodziny.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał, że w woj. lubuskim działają 32 Środowiskowe Domy Samopomocy, w których jest 919 miejsc. Na ich utrzymanie w tym roku w budżecie wojewody jest 16 mln zł.

– Cieszę się, że samorząd podjął tak dobrą decyzję o utworzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. W Lubuskiem mamy aż 32 Domy Samopomocy, a w nich 919 miejsc. Powiat strzelecko-drezdenecki jest w ścisłej czołówce, z 4 Domami Samopomocy. W naszym województwie są dwa powiaty, w których Środowiskowe Domy Samopomocy jeszcze nie powstały - to Żagań i Wschowa. Jako wojewoda serdecznie zachęcam do starania się o dofinansowanie rządowe na otwarcie takich placówek – powiedział Wojewoda Lubuski.

W Środowiskowym Domu Samopomocy dla uczestników przygotowanych jest 25 miejsc. Obiekt jest parterowy, położony w cichej i spokojnej okolicy, z przynależnym terenem rekreacyjnym. Łączna kwota wydatków poniesionych na ten cel w 2017 r. wynosiła 923.650 zł, z tego środki pozyskane z rezerwy celowej budżetu państwa 868.650 zł oraz środki wygospodarowane w budżecie Wojewody Lubuskiego – 55.000 zł.

Kadrę merytoryczną Domu stanowi łącznie 6 osób, w tym kierownik jednostki, 5 pracowników (3 terapeutów zajęciowych i 2 instruktorów terapii zajęciowej). W Domu prowadzone są następujące formy terapii: socjoterapia, arteterapia, muzykoterapia, ergoterapia, terapia Snoezelen. Uczestnicy uczestniczą w treningu czystości, porządku, umiejętności interpersonalnych, kulinarnym, budżetowym i manualnym.

 

źródło: mpips.gov.pl oraz lubuskie.uw.gov.pl

Share

REKLAMA

REKLAMA