Lubuskie: Zamiast chorować, ujeżdżał mechanicznego byka! ZUS kontroluje

W minionym roku w województwie lubuskim pod kątem wykorzystywania zwolnień lekarskich ZUS skontrolował 3184 osoby, z których prawa do zasiłku pozbawiono 183. ZUS zaoszczędził w ten sposób ponad 509 tys. zł.
Niestety są wśród nad osoby, które zwolnienie lekarskie traktują jak dodatkowy urlop, podczas którego wyjeżdżaj za granicę, urządzają wycieczki krajoznawcze, remontują mieszkanie a nawet (ci bardziej przedsiębiorczy) udają się do zagranicznych sąsiadów w celu dorobienia paru groszy. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób mogą stracić zasiłek chorobowy. Inspektorzy ZUS oraz pracodawcy (zatrudniający powyżej 20 pracowników) prowadzą kontrole, które mają sprawdzić, czy osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich są stosują się do zaleceń lekarza. Okazuje się, że ludzka kreatywność nie zna granic. Kilka przykładów z kontroli.
 

 
Pracownik zatrudniony w firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów otrzymał zwolnienie lekarskie z zaleceniami „chory może chodzić”. Pracodawca podejrzewając, że pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę (w ramach swojej działalności o tym samym profilu) przez kilka dni śledził pracownika i nagrał  kamerą jak „chory” wykonuje pracę w czasie orzeczonej niezdolności do pracy. I tak oto pracowity mężczyzna utracił zasiłek. Inny natomiast podczas kontroli zaprzeczył swojej tożsamości podając się za inną osobę. Ostatecznie okazało się, że świadczenie stracił. Podobny los spotkał delikwenta, który zamiast wypoczywać w domowych pieleszach aktywnie spędzał czas w Karpaczu - chodził po górach i  szlakach turystycznych,  brał udział w rajdzie motorowym a także…ujeżdżał mechanicznego byka. Mało tego, na bieżąco relacjonował pobyt umieszczając zdjęcia na portalu społecznościowym. Z informacji uzyskanych od  lekarza leczącego wynikało, że ubezpieczony na każdą wizytę przychodził o kulach i ze względu na schorzenie  miał zalecone  oszczędzanie chorej nogi.
 
Wprowadzenie elektronicznego zwolnienia lekarskiego ukróci takie nieuczciwe procedery, pracodawca bowiem już w momencie wystawienia zwolnienia otrzyma informację o niedyspozycji pracownika i w razie wątpliwości będzie mógł podjąć kontrolę.
 

Agata Muchowska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa lubuskiego


Share

REKLAMA

REKLAMA