Pożyczka na pogrzeb

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne wydarzenie. Przygotowania do pogrzebu spędzają sen z powiek, a wydatki związane z pokryciem jego kosztów ciągle rosną.

Rodzina zaczyna się zastanawiać, w jaki sposób zdobyć pieniądze potrzebne na pochówek. Rozwiązaniem finansowych trosk może być wzięcie pożyczki na pogrzeb.

Państwo pomoże, ale nie od razu

Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku wynosi 4000 zł. Bliscy zmarłego nie otrzymają go jednak od razu. Pieniędzy mogą się spodziewać w ciągu 30 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności potrzebnej do otrzymania prawa do zasiłku. Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy musimy złożyć następujące dokumenty:

• wniosek o jego wypłatę;
• skrócony odpisu aktu zgonu;
• rachunki potwierdzające poniesione koszty;
• dowód tożsamości poświadczający pokrewieństwo z osobą nieżyjącą.

ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) do niezbędnych wydatków związanych z pogrzebem zalicza: zakup trumny, ceremonię w kościele, wykup miejsca na cmentarzu, czynności wiążące się z przeniesieniem i pochowaniem zwłok. W tej klasyfikacji nie uwzględnia wydatków na wieńce ani kosztów nagrobka, ponieważ tłumaczy to jako okazanie szacunku zmarłemu. Prawo do zasiłku dobiega końca po roku od śmierci osoby, której przysługiwało.

Wróćmy do wydatków, które muszą ponieść bliscy zmarłego. Szacuje się, iż średni koszt pogrzebu to około 100 00 zł. Jeśli w danej chwili nie dysponujemy odpowiednimi środkami możemy ubiegać się o pożyczkę. Do jej otrzymania będziemy potrzebowali tylko numeru pesel, dowodu osobistego, adresu zameldowania, konta w jednym z polskich banków, adresu mailowego i numeru telefonu.

Konieczny jest także stały dochód, choć nie musimy przedstawiać żadnych zaświadczeń potwierdzających to, że go otrzymujemy. Chcąc godnie pożegnać najbliższą osobę możemy zdecydować się na ten rodzaj finansowego wsparcia, które otrzymamy szybko i bez zbędnych formalności. Nikt nie będzie również dociekał na co potrzebujemy pieniędzy. Możemy pożyczyć od 1000 do 10 000 złotych, co z pewnością wystarczy na pokrycie wszystkich związanych z pogrzebem kosztów.

Ile kosztuje pogrzeb?

Przygotowań do pochówku jest bardzo dużo. Należy wybrać restaurację w której odbędzie się stypa. W stolicy za jedną osobę trzeba zapłacić około 80zł. Ważny element stanowi trumna, w której zmarły zostanie pochowany – ceny mogą być różne w zależności od materiału wykonania, ale w tym przypadku także trzeba wyjąć z portfela blisko 1000 zł. Oddanie mu szacunku podczas ostatniej drogi wiąże się także z zakupem wieńców. Wydatek ten ma związek z ich wielkością, rodzajem kwiatów, itp. - koszt w przybliżeniu to 400 zł. Nie wolno również zapominać o księdzu. Zdarzają się sytuacje, gdy kapłan zgadza się na odprawienie ceremonii za darmo, jednak należy mieć w zanadrzu przygotowaną kwotę około1000 zł.

W pokryciu kosztów pogrzebu może pomóc wspomniana już pożyczka. Bliscy zmarłego nie muszą dodatkowo ubolewać nad związanymi z nią formalnościami. Ten rodzaj wsparcia jest bowiem dostępny o wiele łatwiej od kredytu czy pożyczki w banku. Krótszy jest także czas trwania całej procedury, co w sytuacji, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy ma niebagatelne znaczenie. Jedyny warunek, jaki powinni spełniać członkowie rodziny nieżyjącego, to posiadanie dowodu osobistego i bycie w określonym wieku. Na spłatę przyznanych w ramach pożyczki środków będziemy mieć od 12 do 24 miesięcy.

Share

REKLAMA

REKLAMA