Codzienna kawa smakuje niczym gorzka smoła? Spróbuj wyjątkowej kawy speciality, dostępnej choćby w lokalnych palarniach

Kofeina zapewnia odczuwalny zastrzyk energii, bez którego niektórzy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Jej podstawowym źródłem są ziarna kawy, stąd też masowe spożycie rozmaitych naparów.

Jednak pije się je nie tylko dla pobudzenia, ale też przyjemnych doznań zmysłowych. Niestety masowa produkcja kawy fatalnie wpływa na jej jakość – dlatego najtańsze odmiany smakują w zasadzie tak samo. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, dlaczego nasiona kawowca zaczęto nazywać „czarnym złotem”, powinien przetestować kawę speciality na własnych kubkach smakowych.

Przyrządzenie doskonałego naparu zaczyna się od starannie przebranych, świeżo palonych ziaren

Aby nasiona kawowca z konkretnej, niewielkiej partii mogły zostać zaklasyfikowane do topowej kategorii, muszą otrzymać minimum 80 na 100 możliwych punktów w teście prowadzonym przez wykwalifikowanych fachowców: Q Graderów. O poszanowanie zasad gwarantujących właściwy proces uprawy dbają organizacje, takie jak Speciality Coffee Assosiation. Krótko rzecz ujmując: kawa speciality  swoją jakość zawdzięcza ciągłej kontroli. Bardzo dobrym przykładem obowiązujących w branży standardów może być tutaj krakowska palarnia BeMyBeam, w której ziarna przywiezione z odległych zakątków globu przechodzą zaostrzony proces selekcji na wielu etapach. Począwszy od zbiorów na plantacji, a skończywszy na wypalaniu w specjalistycznym piecu. Jakiekolwiek niedoskonałości surowca, na przykład pęknięcia czy pozostałości wierzchnich warstw owocu, mają ogromny wpływ na późniejsze wrażenia smakowe.

Kawa speciality to niepowtarzalny smak i aromat, charakterystyczny dla regionu pochodzenia

Produkty globalnych marek wszędzie smakują tak samo – przede wszystkim dlatego, że powstają z mieszanek kaw z całego świata. To zabija ich niepowtarzalny profil sensoryczny, charakterystyczny dla kontynentu, regionu, a nawet pojedynczej plantacji. Pierwsze wrażenia często są zaskakujące. Ekskluzywne kawy z najwyższej półki mają niewiele wspólnego z tym, co powstaje wewnątrz większości domowych ekspresów. Wyraźnie wyczuwa się aromaty egzotycznych owoców, orzechów, czekolady… Podczas delektowania się kawą speciality na wierzch wychodzą niuanse i drobiazgi, o których większość konsumentów nie ma bladego pojęcia. Jak mówią eksperci z BeMyBeam prawdziwa, właściwie przyrządzona kawa smakuje doskonale bez jakichkolwiek dodatków w rodzaju cukru czy mleka. Wystarczy wybrać właściwy gatunek i przyrządzić napar we wskazany sposób, aby cieszyć się niespotykanym wcześniej bukietem aromatów oraz nut smakowych.

|artykuł partnera|

Share

REKLAMA

REKLAMA