Stare Kurowo: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?"

Jesteśmy uczennicami klasy trzeciej Gimnazjum w Starym Kurowie i realizujemy projekt w ramach przygotowań do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). Temat zadania brzmi: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?"

Sejm Dzieci i Młodzieży jest akcją edukacyjną i obywatelską mającą na celu między innymi: naukę postaw obywatelskich oraz współodpowiedzialności młodych ludzi za swoją najbliższą okolicę; refleksję na temat potrzeb młodzieży związanych z miejscem zamieszkania i wpływu na ich realizację; wypracowanie pomysłów na zmiany w przestrzeni publicznej.

Organizatorem XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, jest Kancelaria Sejmu, działająca w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

W związku z realizacją zadania zaprosiłyśmy mieszkańców do wypowiedzenia się na temat określony przez organizatorów. Założyłyśmy stronę na portalu społecznościowym pod nazwą: NASZA PRZESTRZEŃ (https://www.facebook.com/pages/Naszaprzestrze%C5%84/1559643304293785?fref=ts), rozwiesiłyśmy plakaty informacyjne, zaprosiłyśmy przedstawicieli instytucji i organizacji oraz młodzież ze Starego Kurowa. Zorganizowałyśmy, przy pomocy kolegów z gimnazjum, symulację nagrania telewizyjnego reportażu. Nasza Gim TV przygotowała miejsce spotkania na placu zabaw w centrum Starego Kurowa. Był zatem baner z logo naszej telewizji, taśmy zabezpieczające, nawet telewizor (raczej to, co nasz kolega pozostawił ze starego telewizora !). Byli kamerzyści, fotoreporter i my – redaktorki, zaopatrzone w mikrofony z logo Gim TV.

26 marca 2015 o godz. 11 umówiłyśmy się z mieszkańcami na nagranie. Byłyśmy bardzo zdenerwowane, ponieważ pogoda wyglądała niepewnie. A tu zdziwienie; na czas nagrania przestało padać, a zainteresowanie tematem okazało się być duże. Oprócz młodzieży (ponad 30 osób), przybyli: przedstawiciele urzędu gminy, radni, rodzice, prezesi miejscowych stowarzyszeń, dyrektorzy: Gminnego Ośrodka Kultury, szkoły podstawowej i gimnazjum, pracownicy Domu Samopomocy i ich podopieczni, sołtys wsi Stare Kurowo (ponad 20 osób). Okazało się, że są u nas miejsca, które wspaniale nam służą, np. Orlik i cały kompleks przy tym obiekcie; Gminny Ośrodek Kultury, gdzie bardzo dużo się dzieje (wiele remontów, nowi instruktorzy, zajęcia dla młodych i odrobinę starszych). Ale są takie, choćby plac zabaw, strzelnica czy teren przy basenie, które wymagają uwagi. Zdaniem uczestników spotkania te miejsca, w których się coś dzieje są bezpieczne. Młodzież potrzebuje takiej przestrzeni, gdzie będzie czuć się swobodniej (bardziej swobodnie niż w szkole czy w domu). Wskazywali też na inne potrzeby, np. wykonanie oświetlenie przy placu zabaw, wytyczenie i zagospodarowanie alejek do spacerowania, wybudowanie hali sportowej, czy odnowienie miejsca wokół kąpieliska, nazywanego czasem basenem. To duża przestrzeń, ale nie w pełni wykorzystywana. Starsi wspominali, ze kiedyś było to miejsce tętniące życiem, ale dziś też można wiele zrobić, by był to ładny teren rekreacyjny. I nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale o zaangażowanie się społeczności lokalnej. Mamy deklaracje od wielu osób i instytucji, władz gminy, dotyczące współpracy w odnowieniu tego terenu rekreacyjnego. Jest wiele pomysłów: posprzątać, naprawić ławki, pomalować barierki, posadzić rośliny itd. Po świętach spotkamy się z sojusznikami, by już szczegółowo ustalić, co trzeba, co można zrobić, by nie tylko młodzież miała coraz więcej miejsc do spotkań. w naszej przestrzeni publicznej. Wkrótce opublikujemy nagranie z tego wydarzenia.

Paulina Kulczycka
Karolina Skorupska
Galeria zdjęć z wydarzenia

 

Share