Strzelce: Pościg za dwoma sprawcami napadu z bronią...

Pościg za dwoma sprawcami napadu z bronią w ręku to scenariusz z jakim zmierzyli się strzeleccy policjanci w czasie ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Mundurowi oprócz sprawdzenia własnych umiejętności przećwiczyli

współdziałanie z pozostałymi służbami w sytuacji kryzysowej. Wspólne ćwiczenia obserwowała Pani Katarzyna Osos - Wojewoda Lubuski.

Policjanci podczas służby często podejmują pościg za sprawcą przestępstwa lub wykroczenia. Nie zawsze pościg taki kończy się zatrzymaniem sprawcy w miejscu podjętej interwencji. Wielokrotnie działania te wymagają użycia większych sił i środków, co niekiedy wymaga współdziałania z innymi jednostkami Policji, a także współdziałania z innymi podmiotami, dla prawidłowego obiegu informacji i podejmowania właściwych decyzji. Dlatego ważne jest, aby policjanci byli dobrze przygotowani na sytuację, kiedy są zmuszeni prowadzić tego typu działania. Nie wystarczą umiejętności dobrej jazdy samochodem. Sytuacja z jaką zmierzyli się strzeleccy policjanci w piątek 17 kwietnia wymaga zarówno od policjantów pełniących bezpośrednio służbę na drodze, dyżurnego, jak i dowodzących całą akcją dużego doświadczenia i umiejętności.

Ćwiczenia poprzedzone były działaniami „Trzeźwy kierowca" i kaskadowymi kontrolami prędkości, w ramach których policjanci rozmieszczeni na odcinku kilku kilometrów, na drodze krajowej nr 22, sprawdzali prędkość i stan trzeźwości kierowców. Na jednej z takich kontroli wpadł 30 letni mieszkaniec powiatu, który wydmuchał ponad 1,5 promila alkoholu. Tym większe było zdziwienie policjantów, bo przecież kierowca został zatrzymany w środku dnia na bardzo ruchliwej drodze.

Przed godziną 14:00 dyżurny strzeleckiej komendy otrzymał zgłoszenie o napadzie w Ługach (gm. Dobiegniew). Poszkodowany informował, że dwóch zamaskowanych mężczyzn sterroryzowało go w mieszkaniu, zabrali pieniądze i uciekli samochodem drogą krajową K-22. Natychmiast po zgłoszeniu dyżurny powiadomił patrole, które krótko po zdarzeniu zauważyły podejrzanych. Policjanci podjęli pościg, a mundurowi z Dobiegniewa wystawili punkty blokadowe, w których rozłożono kolczatki. Z uwagi na charakter zdarzenia Komendant Powiatowy Policji w Strzelcach Kraj. podinsp. Przemysław Muszyński podjął decyzję o przejściu z formy interwencji na akcję policyjną wraz z powołaniem sztabu akcji pod kryp. „POŚCIG". Niestety podejrzani uciekając w kierunku Wałcza ominęli blokady i skierowali się w stronę miejscowości Wołogoszcz. Tam zauważeni przez policjantów potrącili jednego z interweniujących stróżów prawa i dalej jeden z podejrzanych uciekł pieszo do lasu, natomiast drugi został zatrzymany. Wtedy do akcji kroczył Max - policyjny pies i po krótkim pościgu dopadł podejrzanego. Obaj zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. To jednak nie koniec policyjnych ćwiczeń. Na miejsce przyjechali policjanci z Wydziału Kryminalnego wraz z technikiem kryminalistyki, którzy zabezpieczyli ślady. Sprawą zainteresowały się również media, którym informacji udzielał rzecznik strzeleckiej komendy.

Równolegle ćwiczenia przeprowadziła Straż Pożarna i leśnicy w ramach Kompanii Gaśniczej Strzelce Krajeńskie Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego ćwicząc akcję gaśniczą lasu z wykorzystaniem samolotów.

źródło: KPP Strzelce Kraj, T.Bartos

Share