Dziś przestawiamy zegarki i śpimy godzinę dłużej

Dziś w nocy zmieniamy czas z letniego na zimowy, będzie to okazja by dłużej pospać. Dzięki tej zmianie efektywniej wykorzystamy światło dzienne i zaoszczędzimy energię.

Skąd zmiany?
Jak informuje portal kalendarzswiat.pl - Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód słońca następuje godzinę później. Czas zimowy, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.

Obecnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144).

foto: losyziemi.pl/
źródło: wikipedia,kalendarzswiat.pl 

 

Share