Nadchodzą silne burze! Będzie wiać, może spaść grad...

Łowcy burz informują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin pojawi się podwyższone ryzyko wystąpienia gwałtownych burz - z ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru, lokalnie również z opadami gradu.

Punktowo gwałtowne zjawiska mogą osiągnąć większe nasilenie.

Wtorek - możliwe niszczycielskie burze (A. Surowiecki - lowcyburz.pl)

Napływ gorącej, zwrotnikowej masy powietrza we wtorek 01-08-2017 będzie szczególnie silny. Jednocześnie na północy i zachodzie kraju energia CAPE wzrośnie do bardzo dużych wartości (nawet do ok. 3000 J/kg!). Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju osiągnie 33-35°C, lokalnie może być nieznacznie cieplej. W środkowej troposferze pojawi się dość silny wiatr, który będzie wspomagać rozwój groźnych burz. Początkowo, w godzinach przedpołudniowych, gwałtowne burze w postaci mezoskalowego układu konwekcyjnego przejdą przez północ kraju. Następnie pojawi się kilkugodzinne uspokojenie, ale już po południu w województwie zachodniopomorskim i pomorskim może utworzyć się kilka niszczycielskich superkomórek burzowych. W wypadku tych burz dużo będzie zależeć od stopnia zachmurzenia w ciągu dnia oraz od siły mechanizmów wymuszających wznoszenie powietrza. Popołudniowe burze, jeśli się tylko rozwiną, będą korzystać z olbrzymich zasobów energii CAPE oraz z dość silnych wiatrów wiejących w środkowej i górnej troposferze.

Wskaźnik CAPESHEAR określający potencjał do tworzenia się gwałtownych burz – prognoza modelu GFS na 01.08.2017, źródło mapy: http://www.estofex.org/modelmaps
Sytuacja ta jest szczególnie groźna i może doprowadzić do wystąpienia licznych i groźnych zjawisk burzowych o bardzo dużym natężeniu. Prognozuje się opady gradu o średnicy do 5-6 cm lub nieco większej, a także gwałtowne porywy wiatru powodujące liczne i poważne szkody. Opady deszczu i gradu w burzach superkomórkowych będą wyjątkowo intensywne. W związku z dużymi wartościami wskaźników kinematycznych (związanych z prędkością i kierunkiem wiatru), nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej. Trąba powietrza w takich warunkach może być niszczycielska. Wszystko wskazuje też na to, że nocy z wtorku na środę z zachodu na wschód będzie dodatkowo przemieszczać się mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Układ ten może sprowadzić gwałtowne porywy wiatru na znacznym obszarze w zachodniej, północno-zachodniej i północnej części kraju. Obok dołączamy mapę przedstawiającą przebieg stref zagrożenia gwałtownymi burzami. Ostrzegamy – wtorek na północy i zachodzie naszego kraju może przynieść bardzo ciężką i niebezpieczną pogodę!

IMGW też ostrzega

Share

Dodaj komentarz

Redakcja portalu estrzelce.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.


Kod antyspamowy
Odśwież

REKLAMA

REKLAMA