Dziś tłusty czwartek. W Strzelcach ceny pączków od 38 groszy

Dziś tłusty czwartek! Ile zjecie pączków? W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

W Polsce oraz katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tłusty czwartek dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejszymi potrawami jedzonymi w ten dzień przez Polaków są pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Przed sześciuset laty, kiedy zaczęła się rodzić ta tradycja, tłusty czwartek – zwany wówczas Combrem – niekoniecznie przypadał w czwartek....

Mimo tego, że dziś tłusty czwartek obchodzą wszyscy – niezależnie od płci i wieku, to jeszcze do XIX wieku było to święto zarezerwowane tylko dla kobiet, wypełnione hulankami i zabawami. Staropolskie przysłowie głosi: „powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Jutro owymi dobrymi pączkami i faworkami wypełnią się półki brzeskich cukierni, w których telefony rozdzwoniły się już początkiem tygodnia. Niektórzy klienci zamawiają słodkości w ogromnych ilościach. A wybór jest bardzo duży – oprócz tradycyjnych pączków z różą, można też spróbować tych z nadzieniem toffi, budyniem i oblanych czekoladą, a także wielu innych smakołyków odpowiednich w ten rozpustny dzień.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Życzymy zatem wszystkim smacznego, przypominając przy tym, że jeden pączek z dżemem ma około 270 kcal, z kremem 290 kcal, a porcja 6 faworków około 350 kcal... ale kto by na to zwracał uwagę w tłusty czwartek. Wszak taki dzień zdarza się tylko raz do roku.

Ceny pączków

Dziś i jutro ceny pączków znacznie spadną. W strzeleckich hipermarketach można je kupić już od 38 groszy, czyli w cenie zwykłej suchej bułki. Według wielu piekarzy cena pączka powinna być minimalnie trzy razy wyższa. Ceny mąki i cukru od kilku dni rosną jak na drożdżach, tymczasem pączki, przynajmniej w dużych sieciach handlowych, tanieją. Po przeliczeniu, cena pączka powinna wynosić od 1,50 zł do 2,30 zł.

A wy jakie pączki polecacie? Gdzie można kupić najlepsze? Czekamy na wasze komentarze!

Share

Dodaj komentarz

Redakcja portalu estrzelce.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.


Kod antyspamowy
Odśwież

REKLAMA

REKLAMA