Dziś tłusty czwartek. W Strzelcach ceny pączków od 38 groszy

Dziś tłusty czwartek! Ile zjecie pączków? W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

W Polsce oraz katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tłusty czwartek dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejszymi potrawami jedzonymi w ten dzień przez Polaków są pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Przed sześciuset laty, kiedy zaczęła się rodzić ta tradycja, tłusty czwartek – zwany wówczas Combrem – niekoniecznie przypadał w czwartek....

Mimo tego, że dziś tłusty czwartek obchodzą wszyscy – niezależnie od płci i wieku, to jeszcze do XIX wieku było to święto zarezerwowane tylko dla kobiet, wypełnione hulankami i zabawami. Staropolskie przysłowie głosi: „powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Jutro owymi dobrymi pączkami i faworkami wypełnią się półki brzeskich cukierni, w których telefony rozdzwoniły się już początkiem tygodnia. Niektórzy klienci zamawiają słodkości w ogromnych ilościach. A wybór jest bardzo duży – oprócz tradycyjnych pączków z różą, można też spróbować tych z nadzieniem toffi, budyniem i oblanych czekoladą, a także wielu innych smakołyków odpowiednich w ten rozpustny dzień.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Życzymy zatem wszystkim smacznego, przypominając przy tym, że jeden pączek z dżemem ma około 270 kcal, z kremem 290 kcal, a porcja 6 faworków około 350 kcal... ale kto by na to zwracał uwagę w tłusty czwartek. Wszak taki dzień zdarza się tylko raz do roku.

Ceny pączków

Dziś i jutro ceny pączków znacznie spadną. W strzeleckich hipermarketach można je kupić już od 38 groszy, czyli w cenie zwykłej suchej bułki. Według wielu piekarzy cena pączka powinna być minimalnie trzy razy wyższa. Ceny mąki i cukru od kilku dni rosną jak na drożdżach, tymczasem pączki, przynajmniej w dużych sieciach handlowych, tanieją. Po przeliczeniu, cena pączka powinna wynosić od 1,50 zł do 2,30 zł.

A wy jakie pączki polecacie? Gdzie można kupić najlepsze? Czekamy na wasze komentarze!

Share

REKLAMA

REKLAMA