Wilki coraz częściej atakują mieszkańców powiatu strzelecko-drezdeneckiego

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa, wynikającego z coraz częstszych ataków wilków na mieszkańców powiatu strzelecko-drezdeneckiego.

Głównymi tematami spotkania było: zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców obecnością wilków na terenie powiatu, ilość zgłoszeń ataków przez wilki, możliwość zmniejszenia populacji, prawdopodobieństwo zaatakowania człowieka przez wilka. Ataki wilka miały miejsce na terenie gminy Drezdenko, w wyniku których poszkodowane zostały dwie osoby. W pozostałych gminach nie było zgłoszeń ataków na człowieka.

Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego przebywa około 12-14 watah (gdzie jedna wataha to 6-7 osobników), wiadomo, że na jedną watahę przypada obszar ok. 350 km2. Teren powiatu posiada powierzchnię 1200 km2 z tego wynika, że na terenie powiatu osobników jest trzykrotnie więcej.

Zdaniem przedstawiciela RDOŚ wilk mógł dopuścić się ataku ponieważ, był leniwy i zobaczył łatwą zdobycz w postaci zwierząt hodowlanych. Do ataków doszło dwa razy i od razu po tych incydentach RDOŚ wydał decyzję o odstrzale. Dwa wilki są pod obserwacją i na odstrzelenie ich ma zgodę czterech myśliwych.

Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że w sytuacji jeśli mieszkańcy zauważą wilka, nawet z daleka - choćby z okna samochodu, czy domu udokumentować to, wszelkie zdarzenia, szkody, a zwłaszcza ataki należy zgłaszać: na Policję, do Urzędu Gminy, Starostwa Powiatowego, Straży Leśnej, Nadleśnictwa, Leśnictwa a także RDOŚ. Dzięki temu mieszkańcy pomogą osobom decyzyjnym podjąć odpowiednie działania, aby zmienić funkcjonujące prawo tak, by możliwe było zmniejszenie populacji wilka i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu. Przedstawiciel RDOŚ poinformował, że z powodu braku przesłanek 3 lata temu nie został wprowadzony Plan Zarządzania Wilkiem w Polsce, więc teraz istnieje możliwość jego reaktywacja. Plan miał regulować m.in. szacunkową ilość wilków na terenie powiatu.

źródło: na podstawie fsd.pl / Starostwo Powiatowe w Strzelcach Krajeńskich

 

Wczorajsza burza wyrządziła wiele szkód w powiecie [FOTO]

 Wczoraj nad powiatem strzelecko-drezdeneckim przeszła gwałtowna burza. Najwięcej szkód wyrządziła w Gminie Zwierzyn i Strzelce Krajeńskie.

Czytaj więcej...

 

Share

REKLAMA

REKLAMA