Policja apeluje: Noście odblaski, szczególnie w mgliste dni...

Pogoda, którą widzimy za oknem nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednią widoczność. Służą do tego odblaski, których używanie to również obowiązek.

Jesienią i zimą policjanci szczególnie uważnie zwracają uwagę na osoby piesze i rowerzystów oraz ich wyposażenie w elementy odblaskowe. Pamiętajmy! Odblask może uratować nam życie.

Gęsta mgła, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, to częsty scenariusz z jakim trzeba liczyć się w czasie jesieni i zimy. Taka aura nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. W tym okresie przyczyną wypadków może być nieodpowiednia widoczność. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Takie osoby w zderzeniu z innym pojazdem doznają najczęściej bardzo poważnych obrażeń, które wielokrotnie okazują się śmiertelne. Najlepszym sposobem, aby zadbać o bezpieczeństwo jest korzystanie z elementów odblaskowych.  - informuje Policja.

Widoczność pieszego, czy rowerzysty wyposażonego w odblaski zmieniają się diametralnie w porównaniu do sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobami niewyposażonymi w takie elementy. Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi 60-75 metrów, a pieszy bez zauważony zostaje z odległości 30 metrów. Co to oznacza, każdy wie. Ale już przy elementach odblaskowych kierowca widzi pieszego 150-200 metrów wcześniej. To właściwy czas na reakcję i manewry gwarantujące bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Strzelecka Policja bardzo często organizuje działania prewencyjne mające na celu dotarcie do osób w różnych przedziałach wiekowych z przesłaniem o noszeniu odblasków.

źródło: T. Bartos, KPP w Strzelcach Kraj.

Share

REKLAMA

REKLAMA