Własna pizzeria. Kiedy takie przedsięwzięcie ma szansę powodzenia?

Pizza należy do dań, które nasi rodacy po prostu pokochali, nadając jej jednocześnie specyficzny charakter, dość odległy od pierwowzoru. Nie ma chyba osoby, która jej nie próbowała, ogromna część z nas sięga po nią regularnie, wciąż jest także zdecydowanie na czele, jeśli chodzi o jedzenie zamawiane przez internet. Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał w jakkolwiek przewidywalnym czasie ulec istotnej zmianie. Czemuż by więc na nim nie skorzystać?  
 
Musisz być jednocześnie wyjątkowy i taki jak inni
 
Oczekiwania, jakie kierowane są przez konsumentów wobec pizzerii mogą być różne, najczęściej jednak są wszędzie takie same. Nie musi to być danie nadzwyczaj wyrafinowane (jakkolwiek różnorodność w tym zakresie bardzo sobie cenimy), przede wszystkim ma odpowiadać elementarnym potrzebom związanym z zaspokajaniem głodu, jeśli akurat dostępny czas nie pozwala na to, by przygotowywać obiad samodzielnie. Każdy dobrze wie jak powinna wyglądać, nie musimy wkupywać się w łaski klienteli niczym szczególnym – powtarzalność smaku wraz z przystępną ceną jest właśnie tym, czego ona oczekuje. Jednocześnie jednak, coś powinno nas mimo wszystko wyróżniać i sprawiać, że nikt nie będzie miał wątpliwości, że takie a nie inne serwowane przez nas menu nie jest dziełem przypadku. Pomimo tego, że danie to nie jest skomplikowane, dobry pizzer jest nieodzowny, jeśli konkurencja z wszechobecnymi dziś sieciówkami ma się udać.
Popularność pizzy sprawia, że teoretycznie w żadnej niemal lokalizacji nie powinno być kłopotu z zainteresowaniem rynku, dużo ważniejszy od niej jest jednak dowóz. W niejednym lokalu więcej placków jest dostarczanych do konsumenta, niż spożywanych na miejscu, a w zdecydowanej większości jest to ogromna część sprzedaży. Zainwestowanie w choćby kilka skuterów może się więc okazać dużo bardziej zyskowne niż ponoszenie kosztów teoretycznie lepszej lokalizacji. 
 
Bez odpowiedniego wyposażenia ani rusz
 
Podobnie jak w przypadku każdej innej działalności gastronomicznej, tak i tutaj poważnym wyzwaniem mogą okazać się koszty związane z przygotowaniem lokalu, który musi spełniać określone prawem wymogi sanitarne i po prostu umożliwiać przygotowywanie jak najlepszych placków. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają możliwość wykorzystania miejsca już przeobrażonego na potrzeby działającego w nim wcześniej lokalu innego rodzaju.
Do najważniejszych rzeczy należy oczywiście dobry piec do pizzy. O tym, jak szeroka jest obecnie oferta tego typu urządzeń, łatwo się przekonać przeglądając np. ofertę firmy Resto Quality. Na rynku są zarówno gazowe jak i elektryczne – tradycyjne opalane, choć bardzo efektowne, są jednak kosztowne i często kłopotliwe w budowie, więc zostawmy je na boku. 
Najmniej drenującym nasz budżet zakupem będzie piec elektryczny. Jego obsługa jest przy tym nieco łatwiejsza, trzeba jednak mieć na uwadze, że koszty zużywanej przez niego energii będą znaczne. W tej kwestii góruje nad nim nieco droższy piec gazowy. Duże znaczenie ma oczywiście przewidywana skala działalności, od której zależeć będzie celowość ponoszonych na wstępie kosztów. Wiele z modeli elektrycznych ze względu na bardziej kompaktowe wymiary oferuje dużo większe możliwości w zakresie modyfikacji wyposażenia i zwiększenia mocy przerobowych.
 
[Artykuł partnera]
Share

REKLAMA

REKLAMA