Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego a nowy związek: jak to rozstrzygnąć?

Coraz więcej par małżeńskich rozstaje się, by szukać szczęścia w nowych relacjach. Nierzadko zabierają ze sobą dzieci z poprzedniego związku – i tutaj pojawia się problem. Jakie nazwisko powinny one nosić?

Czy po powrocie matki do miana panieńskiego również one je zyskują? Co w sytuacji, gdy opiekunka prawna zechce wstąpić w nowy związek małżeński? Polskie prawo stara się odpowiedzieć na wszystkie pytania, posiłkując się art. 88-90. ust. z dnia 25 lutego 1964 r. z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oto kilka najważniejszych informacji.

Pociecha może nosić maksymalnie dwuczłonowe nazwisko

Według wspomnianej wyżej dyrektywy niedopuszczalne są w Polsce nazwiska trójczłonowe. Zatem, gdy matka ma dwuczłonowe miano, nazwisko dziecka będzie składać się z pierwszych segmentów nazwisk rodziców. Jeżeli natomiast człony te są identyczne, młody człowiek dostanie w spadku tylko jedno nazwisko. Gdy ojciec nie jest znany, dziecko otrzymuje nazwisko matki. Jeśli po jakimś czasie kobieta chce wstąpić w związek małżeński z obcym mężczyzną i zmienić nazwisko, może pójść do urzędu stanu cywilnego i wspólnie z mężem złożyć oświadczenie woli, że dziecko również ma dostać nowe nazwisko. Warto pamiętać, że jeżeli pociecha ukończyła już 13 lat, niezbędna będzie także jej zgoda. Urząd nie zgodzi się też na zmianę nazwiska biologicznego ojca albo miana, które powstało dzięki połączeniu nazwisk jego prawdziwych rodziców.

Ustalenie ojcostwa ułatwia tacie zmianę nazwiska dziecka na inne

Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Chojka spotykali się również z przypadkami, kiedy ojciec dziecka po wstąpieniu w nowy związek małżeński chce, by pociecha nosiła inne nazwisko. Zgodnie podpowiadają, że w tym celu należy najpierw uznać ojcostwo i uzyskać potwierdzenie tego faktu od matki dziecka. Następnie małoletni członek rodziny otrzymuje nazwisko wskazane w oświadczeniu. Zdarza się także, że rozwiedzeni rodzice kłócą się nie tylko o podział majątku, ale też o nazwisko, jakie po ich rozstaniu ma mieć pociecha. Jeżeli nie są zgodni, na podstawie wspólnego oświadczenia sąd nadaje dziecku nazwisko składające się z dwóch członów: nazwiska matki i ojca. W przypadku, gdy rodzice są nieznani, nazwisko jest wskazywane sądownie. Warto kierować się przede wszystkim dobrem małoletniego i mieć świadomość zmian, jakie zajdą w jego życiu po przyjęciu innego nazwiska. Wykwalifikowani adwokaci pomogą zorientować się w zawiłościach prawnych i spokojnie przejść przez całą opisywaną procedurę.

artykuł partnera

Share

REKLAMA

REKLAMA