Koronawirus w Polsce: W tym tygodniu liczba zakażonych może wzrosnąć!

Dziś odbyła się kolejna konferencja Ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - jego zdaniem w tym tym tygodniu liczba osób zakażonych koronawirusem może znacznie wzrosnąć.

 Na obecną chwilę mamy 150 osób zakażonych koronawirusem. – Przygotowujemy się, że w tym tygodniu liczba ta może wzrosnąć do czterocyfrowego wyniku – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej, która dotyczyła sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce.

– Mamy 19 laboratoriów diagnozujących obecność #koronawirus. W tej chwili rozdysponowaliśmy ponad 40 tys. testów. Wykonaliśmy ich ok. 7-8 tys. Efektów poważnych decyzji, które podjęliśmy w ostatnich dniach, będziemy mogli oczekiwać za 7-10 dni.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak ochronić się przez zakażeniem?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie na stronie: ZOBACZ

źródło: gov.pl, twitter.com

 

Share

REKLAMA

REKLAMA