Poszukujemy sprawcy postrzelenia Rybołowa - ptaka chronionego

Na styku dwóch nadleśnictw Strzelec Krajeńskich i Smolarza znaleziono rannego ptaka. Po obdukcji weterynaryjnej okazało się, że pacjentem jest rybołów, a oprócz złamań w ciele ptaka znajdują się śruciny postrzałowe.

Zdarzenie miało miejsce w Starym Kurowie (powiat Strzelecko-Drezdenecki, woj. Lubuskie). „Jastrząb" okazał się rybołowem. Ptak miał otwarte złamanie kości nadgarstka oraz ranę w okolicy klatki piersiowej. Zwierzę zostało zabezpieczone i przewiezione do Gabinetu Weterynaryjnego w Szczecinie, gdzie poddano je szczegółowemu badaniu. Wykazało, że ptak został postrzelony.

Rybołów trafił na stół operacyjny. Weterynarze usunęli śruciny, zespolili złamanie i oczyścili rany na ciele ptaka. Następnie rybołów został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie, gdzie będzie dochodził do zdrowia.

O całym zdarzeniu poinformowany został Komitet Ochrony Orłów, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze oraz Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim.

Rybołowy padają ofiarą kłusowników, tak samo, jak bieliki czy jastrzębie. Rybołów to jednak wyjątkowo cenny gatunek z uwagi na to, że w Polsce występuje zaledwie 27 par lęgowych. Każdy osobnik dosłownie decyduje o przyszłości całej populacji rybołowów w naszym kraju.

Incydent postrzelenia ptaka dobitnie wskazuje, jak ważnym i potrzebnym jest Projekt w którym uczestniczymy. Jak wiele jest jeszcze do zrobienia w przestrzeni informacyjnej środowiska wędkarskiego, rybackiego i lokalnej społeczności.

Rybołów – piękny ptak objęty ochroną ścisłą, wg zapisów w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt (2001) gatunek ze statusem: narażony na wyginięcie. W Polsce najrzadszy ptak szponiasty. Na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie jedna para tych rzadkich okazów zajmuje naturalne gniazdo nadrzewne, dla przyszłych par leśnicy wraz z ornitologami przygotowali platformy lęgowe. Wszystko w ramach Projektu ochrony rybołowów, który ma na celu powstrzymanie dalszego spadku liczebności tychże ptaków.

W Barlinku wykluły się pisklaki.

W okolicach Barlinka znajduje się jedno z monitorowanych miejsc, gdzie właśnie doszło do wyklucia się pierwszego pisklęcia w regionie. Poniżej live video z gniazda...

 

 

źródło: http://www.rybolowy.pl/

Share

REKLAMA

REKLAMA