Drezdenko: Wilki podchodzą coraz częściej pod zabudowania. Mieszkańcy się boją. Czy słusznie?

Otrzymujemy kolejne sygnały od mieszkańców Trzebicza Nowego o wilkach, które pojawiają się w pobliżu zabudowań. Zdaniem mieszkańców akcja płoszenia wilka nic nie dała.

W niedzielę 31.01.2021 r. w Trzebiczu Nowym przeprowadzona została akcja płoszenia wilka. Akcję przeprowadziło miejscowe Koło Łowieckie „Darz Bór". Niestety zdaniem mieszkańców to nic nie dało, a wilka można wciąż zobaczyć w okolicach Trzebicza. 

Mieszkańcom zaczyna doskwierać bliska obecność wilków, które podchodzą coraz bliżej zabudowań. Ranne wyjście do pracy, czy powrót późnym wieczorem powoduje obawy, czy czasem na swojej drodze nie spotkamy wilka. 

Wczoraj osobnika zauważono w Trzebiczu Nowym, kilka tygodni temu mieszkańcy Drezdenka zauważyli wilki przy ul. Lema oraz przy ul. Milickiej, a kilka tygodni wcześniej też w Trzebiczu nagrano osobnika, który niósł w pysku głowę psa. Wilki nie są już rzadkością w lasach, spotkać można je podczas zwykłego spaceru. Nie powinniśmy ich się bać, poniżej instrukcja jak postępować. 
 
 
Jak postępować przy spotkaniu z wilkiem?
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.\
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk".
W 2018 roku na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego przebywało około 12-14 watah (gdzie jedna wataha to 6-7 osobników), wiadomo, że na jedną watahę przypada obszar ok. 350 km2. Teren powiatu posiada powierzchnię 1200 km2 z tego wynika, że na terenie powiatu osobników jest trzykrotnie więcej.
 
 
 
 źródło: red, nadesłane,
 

 - C Z Y T A J - P O D O B N E -

Wilk rozszarpał psa pod Trzebiczem? Kierowca nagrał jak niesie w pysku jego głowę...

Dziś rano w m.Trzebicz jeden z kierowców nagrał wilka, który przechodził drogą mając w pysku głowę psa. 

Czytaj więcej...

 

Nocna walka Wilka i Borsuka nagrana przez pracownika Nadleśnictwa [VIDEO]

Jednemu z pracowników Nadleśnictwa Strzelce Kraj. udało się nagrać nocną "bijatykę" wilka z borsukiem. Zobaczcie kto wyszedł zwycięsko.

Czytaj więcej...

 

 
Share

REKLAMA

REKLAMA