UWAGA! IMGW Ostrzega przed silnym mrozem

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed mrozami dla powiatu strzelecko-drezdeneckiego. W nocy temperatura może spać do -16°C.

W nocy z 10.02.2021 na 11.02.2021 prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami do -16°C. Temperatura maksymalna w dzień od -8°C do -6°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h. 

Jak poradzić sobie aby zminimalizować negatywne skutki mrozu?

  1. ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż ciepłą bieliznę, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
  2. nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Najlepiej zabierz ze sobą termos z gorącą herbatą.
  3. zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)
  4. powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  5. nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.
  6. Idąc na dłuższy spacer lub wycieczkę zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Latarka też może się przydać
  7. nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.
  8. kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  9. odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody. W przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza

źródło: nadesłane, 

 

Pijana 20-latka prowadziła samochód mając 2.5 promila. Została zatrzymana pomiędzy Strzelcami Kraj. a Przyłęgiem

Do zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 22 pomiędzy Strzelcami Kraj a Przyłęgiem. Kierująca VW jechała zygzakiem i omal nie doprowadziła do wypadku.

Czytaj więcej...

 

Drezdenko: Wilki podchodzą coraz częściej pod zabudowania. Mieszkańcy się boją. Czy słusznie?

Otrzymujemy kolejne sygnały od mieszkańców Trzebicza Nowego o wilkach, które pojawiają się w pobliżu zabudowań. Zdaniem mieszkańców akcja płoszenia wilka nic nie dała.

Czytaj więcej...

 
Share

REKLAMA

REKLAMA