Nad wodą zachowajmy trzeźwy umysł! 38-letni mężczyzna skoczył do wody na tak zwaną „główkę" - z uszkodzonym kręgosłupem trafił do szpitala...

Ostatniego weekendu pogoda sprzyjała wypoczynkowi nad wodą. Tłumy na plażach i wiele kąpiących się osób, które szukały wytchnienia od żaru lejącego się z nieba, to widok na wielu kąpieliskach.

W takich warunkach trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Tylko ciągu dwóch minionych dni policjanci interweniowali w kilku groźnych sytuacjach, do których doszło na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Jedna z najbardziej niebezpiecznych miała miejsce nad jeziorem Lubiewo, gdzie kompletnie pijana para pływała na kajakach. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna mieli po dwa promila alkoholu w organizmie. Z kolei na terenie gminy Stare Kurowo 38-letni mężczyzna skoczył do wody na tak zwaną „główkę" - z uszkodzonym kręgosłupem trafił do szpitala.

Jedna z najbardziej niebezpiecznych sytuacji miała miejsce nad jeziorem Lubiewo, gdzie kompletnie pijana para pływała na kajakach. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna mieli po dwa promile alkoholu w organizmie. 41-letni mężczyzna i jego o 11 lat młodsza partnerka zostali ukarani mandatami karnymi po 500 złotych.

Z kolei na terenie Gminy Stare Kurowo 38-latek skoczył do wody na tak zwaną „główkę". Z uszkodzonym kręgosłupem został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala. Do zdarzenia doszło na terenie zbiornika wodnego przy ul. Leśnej w Starym Kurowie. Mieszkający na terenie Starego Kurowa ob. Ukrainy podczas kąpieli w ww. miejscu skoczył z pomostu na tzw. „główkę" do wody. Na skutek tego doznał ciężkich obrażeń. Na miejsce przybyły służby ratunkowe, w tym helikopter z LPR. Urząd Gminy w Starym Kurowie przypomina, że zbiornik wodny, o którym mowa jest obiektem niestrzeżonym (o czym informują tablice), kąpiel w tym miejscu jest ZABRONIONA. Bezwzględnie należy pamiętać, że nawet korzystając z kąpieli w miejscach do tego przeznaczonych należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, przestrzegamy by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a także stosować się do poleceń ratownika.

To nie koniec nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą. W kilku przypadkach policjanci interweniowali w przypadku łamania zakazu korzystania ze skuterów wodnych.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę", szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne.

Policja apeluje do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich zatrzymali i przedstawili zarzut zabójstwa 45-latkowi | VIDEO

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich zatrzymali i przedstawili zarzut zabójstwa 45-latkowi. Mężczyzna podejrzany jest o brutalne pobicie z wykorzystaniem kastetów.

Czytaj więcej...

 
Share