Trzy pożary zboża na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego.

Tylko wciągu ostatnich dwóch dni na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego doszło do trzech takich pożarów.

 

Pierwsze zgłoszenie o pożarze zboża niedaleko miejscowości Pielice wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Krajeńskich w dniu 12.07.2021 r. tuż przed godziną 18:00. Informacje otrzymane z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego nie wskazywały na rozmiar zdarzenia. Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Strzelcach Kraj. kierując się doświadczeniem, biorąc pod uwagę panujące warunki pogodowe, w pierwszym rzucie od razu zadysponował 5 średnich i 2 ciężkie samochody gaśnicze. Po dojeździe pierwszych jednostek okazało się, że pożarem objęte jest około 20 hektarów zboża na pniu i ściernisk, w sąsiedztwie pożaru stał także ugaszony przez obsługę (przy użyciu gaśnic proszkowych) kombajn.Działania gaśnicze przyniosły zamierzony efekt, pożar nie rozprzestrzenił się na resztę upraw, łącznie spaleniu uległ areał o powierzchni 20 hektarów. W działaniach koło Pielic udział brało 10 zastępów straży pożarnych z JRG PSP w Strzelcach Krajeńskich, Bronowic, Bobrówka, Lipich Gór, Ogard, Tuczna, Starego Kurowa i Błotnicy. Gaszenie pożaru trwało 2 godziny.

 

Jeszcze przed zakończeniem działań w okolicy Pielic Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP otrzymał zgłoszenie o kolejnym pożarze w okolicy miejscowości Ługi. Szczęśliwie w tym przypadku zgłaszający rolnik zdołał ugasić pożar w jego początkowej fazie jeszcze przed przyjazdem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Dziś pożar wybuchł podczas żniw w okolicach Bronowic. Na miejsce skierowano 5 samochodów gaśniczych oraz dodatkowo samochód operacyjny z Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Strzelcach Krajeńskich. Jako pierwsi na miejscu pożaru po 2 minutach od zgłoszenia stawili się ochotnicy z Bronowic. Zaraz po nich sukcesywnie zaczęły docierać jednostki z JRG PSP w Strzelcach Kraj. oraz OSP z Bobrówka i Lipich Gór. Bardzo krótki czas dotarcia miejscowej OSP oraz sprawnie poprowadzone działania pozwoliły zatrzymać szybko rozwijający się pożar zboża na pniu. Ostatecznie pożar objął około 3 hektary uprawy, został ugaszony w ciągu 30 minut.

 

We wszystkich tych zdarzeniach znaczącym utrudnienie w prowadzeniu działań są silne podmuchy wiatru towarzyszące pożarom na dużych powierzchniach. Silny wiatr w połączeniu z wysoką temperaturą mogą sprawić, że nawet jedna wykrzesana iskra niesie ze sobą wysokie ryzyko pożaru. Jak pokazuje przykład z Ługów – pożar można szybko ugasić w zarodku dysponując odpowiednią ilością środków gaśniczych (gaśnice proszkowe, lub beczka z wodą), dlatego też apelujemy do rolników aby starali się zapewnić odpowiednią ilość wody bądź gaśnic w czasie prowadzenia żniw, przede wszystkim w czasie pracy kombajnów. Pożar łatwo ugasić w zarodku, kiedy się rozprzestrzeni sprawa jest o wiele trudniejsza.

źródło: KP PSP Strzelce Kraj.

- I N N E   A R T Y K U Ł Y -

Rozbite butelki i śmieci. Na plenerowej siłowni w Strzelcach Kraj. panuje bałagan

Na plenerowej siłowni w Strzelcach Kraj. - tej koło Liceum panuje totalny bałagan - zaalarmowała nas czytelniczka. Na przesłanych zdjęciach widać szkła i wysypujące się śmieci z koszy. 

Czytaj więcej...

 

Centrum Aktywności Społecznej oficjalnie otwarte!

Wczoraj oficjalnie otwarto Centrum Aktywności Społecznej. Od teraz na Zachodniej 11 bije serce lokalnych Stowarzyszeń.

Czytaj więcej...

 
Share