UWAŻAJ NA OSZUSTÓW! CHROŃ SIEBIE I SWOJE PIENIĄDZE

Oszuści nie odpuszczają i cały czas udoskonalają swojej metody. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość wyłudzenia pieniędzy. Podszywają się między innymi pod przedstawicieli banku, kupujących, firmy kurierskie, zagranicznych lekarzy wojskowych, czy też osoby potrzebujące pomocy.

Bezwzględni w swoich działaniach umiejętnie prowadzą rozmowę, wykorzystując chwilę naszej nieuwagi, zawahanie oraz brak wiedzy na temat ich metod działania, po to by zdobyć pieniądze.

Co zatem powinno wzbudzić naszą czujność i jak postępować? Otrzymując na przykład telefon od osoby podającej się za przedstawiciela banku, zwróć uwagę na akcent i język którym się posługuje. W rozmowie z nieznaną ci osobą, stosuj zawsze zasadę ograniczonego zaufania. Historia, którą usłyszysz może dotyczyć prób włamania na twoje konto bądź działań pozwalających na wprowadzeniu jeszcze lepszych zabezpieczeń konta. Bez względu na to czego będzie dotyczyć rozmowa, gdy zostaniesz poproszony przez taką osobę o zalogowanie na komputerze czy też telefonie wskazanego przez niego programu wiedz, że możesz mieć do czynienia z oszustem.

Z pewnością zostaniesz poproszony także o zalogowanie się na konto bankowe, o podanie hasła i kodu autoryzacyjnego. Jest to jedna z ich metod działania. Wykonanie tego polecenia, umożliwia oszustom zdalne sterowanie sprzętem, na którym zainstalowaliśmy aplikację i całkowite przejęcie konta. Przez cały czas rozmowy będziesz też zapewniany o uczciwości działania, a informacje które otrzymasz będą zgadzały się z tymi z banku. Co więcej, dzięki wykorzystywanym przez nich technologiom numer z którego będą dzwonili może być tożsamy z numerem telefonu widniejącym na stronie. Pamiętaj, że pracownik banku nigdy nie poprosi cię o instalację oprogramowania, ani też nie będzie chciał od ciebie haseł do konta i kodów autoryzacyjnych. Nie daj się zwieść i zachowaj czujność. W razie wątpliwości sam zadzwoń do znanego ci przedstawiciela, bądź skontaktuj się z bankiem wybierając numer telefonu ręcznie i najlepiej z innego urządzenia.

A co w przypadku gdy wystawiamy towar na sprzedaż? Pierwsze co powinno zwrócić naszą czujność, to bardzo szybki odzew od potencjalnego kupca. Może zdarzyć się też tak, że poprzez komunikator otrzymamy wiadomość, że kupujący wysłał nam pieniądze za towar, mimo iż nie umożliwiliśmy wysłania przesyłki poprzez ten portal. Kolejnym krokiem jest otrzymanie linka od potencjalnego kupca i chęć pomocy w przeprowadzeniu transakcji. Po wejściu w niego, zostaniemy poproszeni o różne dane osobowe, w tym dane z karty bankomatowej. Zawierzając takiej osobie możemy stać się ofiarą oszusta, dlatego NIGDY NIE WCHODŹ W ŻADNE LINKI otrzymane od nieznajomych, w szczególności dotyczące płatności.

Bezwzględnie NIE PODAWAJ danych z kart płatniczych, czy też danych do logowań bankomatowych. Nie dopuść do tego by ktoś przejął twój komputer, telefon bądź konto i zdalnie wykonywał na nim jakiekolwiek czynności.

To tylko przykładowe działania sprawców, jednak wiedz że są oni czujni i mogą skontaktować się z tobą w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętaj, że działając pod presją czasu, przestajesz myśleć racjonalnie. Nie daj się zwieźć i nie wierz we wszystko co usłyszysz. Chroń siebie i swoje pieniądze.

źródło: KPP Strzelce Kraj.

Share