Zimowe warunki na drogach powiatu. Policjanci dbają o bezpieczeństwo

To już drugie opady śniegu, które dały się we znaki zmotoryzowanym i pieszym z lubuskiego w tym roku. Gęsty, biały puch zalega na drogach i chodnikach co znacznie utrudnia funkcjonowanie w ruchu drogowo-pieszym. Dlatego obecność policjantów monitorujących zachowania kierowców jest jak najbardziej uzasadniona.

 

Noga z gazu. Zbyt duża prędkość we takich warunkach może zakończyć się tragicznie.

To już drugi taki atak zimy w tym roku. Być może nie tak intensywny jak przed miesiącem, aby utrudnił sytuacje na drogach i skomplikował codzienną drogę do pracy. To było widać nie tylko na drogach. Miarą pogodowych zmian były długie kolejki do zakładów wulkanizacyjnych tych, którzy nie zdążyli zrobić tego wcześniej. Obecnie wznoszący się słupek rtęci do temperatury powyżej 0º C sprawia, że biały puch nieco stopniał ale sytuacja ta otworzyła oczy wszystkim tym, którzy byli przekonani, że za oknem wciąż trwa jesień. Jedno jest pewne. Zima coraz częściej będzie dawała się we znaki kierowcom. Ci, którzy szybciej wyciągną odpowiednie wnioski z pewnością mają dużo większe szanse na bezpieczną podróż i dotarcie do celu. Najważniejsze to ściągnąć nogę z gazu.

Prędkość to wciąż najczęstsza przyczyna drogowych tragedii. Warto przygotować samochód na zimę. Opony dedykowane właśnie na te porę roku to kluczowa sprawa. Płyn do spryskiwaczy oraz skrobaczka, aby zapewniona była optymalna widoczność dla kierowcy. No i w wielu sytuacjach przewody rozruchowe, aby ruszyć z miejsca także wtedy, gdy akumulator lata świetności ma już za sobą. Pamiętajmy, że często na pokład swoich samochodów zabieramy też najmłodszych. Biorąc za nich odpowiedzialność musimy zapewnić im pełne bezpieczeństwo.

Od początku roku na lubuskich drogach doszło do 451 wypadków, w których 52 osób straciło życie, a 534 zostało rannych. Jest dużo bezpieczniej niż przed rokiem ale to wciąż za dużo nieszczęść na drogach regionu. Przed rokiem do połowy grudnia zginęło aż 70 osób - czyli o 18 więcej!

Dlatego lubuscy policjanci ruchu drogowego z jeszcze większą intensywnością sprawdzać będą jak zachowują się zmotoryzowani i piesi. Walka o ich zdrowie i życie odbywa się codziennie na naszych drogach. To nasz priorytet.

źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

Share