Nowy samochód trafi do policjantów z Strzelec Kraj. Elektryczna KIA Kona...

Od ponad roku lubuscy policjanci z powodzeniem wykorzystują w codziennej służbie radiowozy z napędem elektrycznym. Pojazdy te to przede wszystkim istotny wkład w ekologię, ale także bezpieczny i ekonomiczny środek transportu dla mundurowych.

Od piątku (23 grudnia) do floty Lubuskiej Policji włączono kolejne, cztery „elektryki”. Nowoczesne radiowozy oznakowane Hyundai Kona EV zostały zakupione dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze zostały przekazane policjantom z Gorzowa Wielkopolskiego, Nowej Soli, Strzelec Krajeńskich i Wschowy.

W maju 2022 roku zawarto umową pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, której przedmiotem był zakup czterech radiowozów policyjnych z napędem elektrycznym. Są to nowoczesne i bezemisyjne samochody Hyunday Kona EV o wartości blisko 900 tysięcy złotych. Ich główną zaletą istotny wkład w ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Ekologiczność tego pojazdu pozwala także na wjazd nim do tak zwanych stref zielonych. Pojazdy te mają pojemne akumulatory charakteryzujące się wysokim zasięgiem, wynoszącym 484 kilometrów oraz posiadają moc silnika elektrycznego równą 204 KM. Dzięki liniowemu momentowi obrotowemu i bezstopniowej skrzyni biegów prowadzenie pojazdu jest płynne i dynamicznie. Radiowóz jest wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, między innymi: elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, układ zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu pojazdu, układ zapobiegający blokowaniu kół pojazdu podczas hamowania, poduszki gazowe przednie i boczne dla kierowcy i pasażera, boczne kurtyny gazowe dla osób w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń.

W piątkowe popołudnie (23 grudnia) na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się przekazanie czterech, nowych radiowozów Hyunday Kona EV lubuskim policjantom. W uroczystości wzięli udział: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Bogdan Piotrowski wraz z zastępcami, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Prezesi Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Mariusz Herbut i Ireneusz Madej oraz komendanci i funkcjonariusze z Gorzowa Wielkopolskiego, Nowej Soli, Strzelec Krajeńskich i Wschowy. To właśnie do tych jednostek trafią nowe radiowozy i będą służyć policjantom w skutecznym i profesjonalnym zapewnianiu bezpieczeństwa Lubuszanom.

 

źródło: Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wielkopolskim

Share