Szanse na awans / spadki 1 liga

Szanse na awans / spadki 1 liga

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza to, że wszystkie drużyny we wszystkich ligach piłkarskich w kraju na przestrzeni całego sezonu walczą o awans do wyższej ligi, zdobycie mistrzostwa Polski, angaż w eliminacjach do europejskich pucharów,

ale także o pozostanie w danej klasie rozgrywkowej. Drużyny piłkarskie podczas kilkudziesięciu ligowych kolejek muszą prezentować dobrą formę, aby nie zostać relegowanym niżej. W tym tekście przedstawimy, jak sytuacja wyglądała w ostatnim sezonie w Ekstraklasie, a także na pierwszoligowych boiskach. Ponadto przyglądniemy się zaciętej walce o awans do Ekstraklasy, utrzymanie się i wywalczenie mistrzowskiego tytułu.

Kto awansował do Ekstraklasy w 2023?

Sezon 2022/2023 był bardzo zacięty na pierwszoligowych boiskach, a kilka ekip miało nadzieje na awans do Ekstraklasy. Przez długi czas za faworyta do wygrania Fortuna 1. Ligi uznawana była Wisła Kraków, lecz krakowianie na przestrzeni całego sezonu zawiedli i obeszli się smakiem. Najlepsze wspomnienia z rozgrywek mają Łódzki Klub Sportowy oraz Ruch Chorzów. Obie drużyny zajęły odpowiednio miejsca 1 oraz 2 i tym samym uzyskały bezpośredni awans do Ekstraklasy. Regulamin pierwszej ligi sprawia, że trzecia drużyna melduje się w najwyższej klasie rozgrywkowej po barażach. Tę szansę dość nieoczekiwanie wykorzystała Puszcza Niepołomice, która w pierwszym meczu rozprawiła się z Wisłą Kraków, natomiast w finale pokonała Bruk-Bet Termalicę Nieciecza i dołączyła do najlepszej ligi w kraju.

Co decyduje o miejscu w tabeli Ekstraklasy 2023?

W przypadku wszystkich lig piłkarskich w Polsce o kolejności w tabeli decyduje punktacja. Za sprawą wyników sportowych kluby gromadzą na swoim koncie punkty, które na koniec sezonu ustalają hierarchię w tabeli Ekstraklasy. Za każde zwycięstwo w meczu ligowym zespół otrzymuje trzy punkty, za remis jeden punkt, natomiast przegrany nie dopisuje do swojego dorobku ani jednego oczka. Liczba punktów jest kluczowa przy ustalaniu końcowej klasyfikacji zespołów. Może się jednak zdarzyć tak, że dwa zespoły zgromadzą taką samą liczbę oczek. Co wówczas następuje? Bierze się pod uwagę następujące statystyki: liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich, różnica bramek w meczach bezpośrednich, różnica bramek w całym cyklu rozgrywek, liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek, liczba zwycięstw w całym cyklu rozgrywek, liczba zwycięstw na wyjeździe w całym cyklu rozgrywek.

Które drużyny z 1 ligi mają szansę na awans do Ekstraklasy?

Awans do Ekstraklasy jest celem wielu drużyn występujących na pierwszoligowych boiskach. Dołączenie do najwyższej klasy rozgrywkowej wiąże się z dużym prestiżem, większym zainteresowaniem kibiców, ale przede wszystkim z olbrzymimi pieniędzmi, które kluby otrzymują od sponsorów i z tytułu praw telewizyjnych. Oczywiście mecze w Ekstraklasie są oglądane przez wielu skautów, co może przełożyć się na zewnętrzne transfery gotówkowe.

W sezonie 2023/2024 na pierwszoligowych boiskach wiele drużyn na chrapkę na awans do Ekstraklasy, lecz tylko trzy drużyny będą mogły dostąpić tego zaszczytu. Zdaniem ekspertów największe szanse mają: Wisła Kraków, Arka Gdynia, Lechia Gdańsk, Górnik Łęczna, Miedź Legnica, Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Kto awansuje do Ekstraklasy? Walka będzie trwała z pewnością do samego końca, a rozstrzygnięcia poznamy na przełomie maja i czerwca.

Komu grożą największe spadki w Ekstraklasie?

Sezon 2023/2024 pokazuje, że w Ekstraklasie niełatwe jest życie beniaminka. Drużyny, które w minionych rozgrywkach wywalczyły awans z pierwszej ligi, wyraźnie odstają od reszty stawki w najwyższej klasie rozgrywkowej. Z Ekstraklasy każdego sezonu relegowane są trzy drużyny, a więc zajęcie miejsc 16-18 wiąże się z powrotem do pierwszoligowej rzeczywistości. Na tę chwilę najbliżej spadku są: ŁKS Łódź, Ruch Chorzów i Puszcza Niepołomice. Niedużą przewagę nad strefą spodkową mają takie zespoły jak: Cracovia, Stal Mielec, Warta Poznań, Korona Kielce, które muszą cały czas być czujne i dążyć do marszu w górę tabeli.

Kto ma największe szanse na tytuł Mistrza Polski?

W każdej lidze piłkarskiej oprócz walki o utrzymanie trwa zacięty bój o triumf i zwycięstwo w rozgrywkach. Nie inaczej jest w Ekstraklasie, gdzie kluby przez cały sezon rywalizują o trofeum i zdobycie tytułu Mistrza Polski. Wśród zespołów, które mają szansę zapisać się na kartach historii w sezonie 2023/2024 wymienia się drużyny, które w ostatnich latach prezentowały wysoką formę. Oczywiście mowa o Rakowie Częstochowa, który broni w trwającym sezonie trofeum, Legii Warszawa, która jest aktualnym wicemistrzem Polski, Lechu Poznań, czy Pogoni Szczecin. Ponadto nie można zapominać o rewelacjach, a za takie trzeba uznać takie zespoły jak: Śląsk Wrocław i Jagiellonia Białystok, które po pierwszej fazie sezonu zostawiły po sobie znakomite wrażenie. Jak widać walka w Ekstraklasie o rozstrzygnięcia na górze tabeli, będzie zacięta, dlatego niełatwo już teraz pokusić się o typy na zwycięzcę Ekstraklasy.

/Materiał zewnętrzny/

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…