USUS

Stare Kurowo: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?"

Stare Kurowo: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?"

Jesteśmy uczennicami klasy trzeciej Gimnazjum w Starym Kurowie i realizujemy projekt w ramach przygotowań do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). Temat zadania brzmi: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?"

Sejm Dzieci i Młodzieży jest akcją edukacyjną i obywatelską mającą na celu między innymi: naukę postaw obywatelskich oraz współodpowiedzialności młodych ludzi za swoją najbliższą okolicę; refleksję na temat potrzeb młodzieży związanych z miejscem zamieszkania i wpływu na ich realizację; wypracowanie pomysłów na zmiany w przestrzeni publicznej.

Organizatorem XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, jest Kancelaria Sejmu, działająca w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

W związku z realizacją zadania zaprosiłyśmy mieszkańców do wypowiedzenia się na temat określony przez organizatorów. Założyłyśmy stronę na portalu społecznościowym pod nazwą: NASZA PRZESTRZEŃ (https://www.facebook.com/pages/Naszaprzestrze%C5%84/1559643304293785?fref=ts), rozwiesiłyśmy plakaty informacyjne, zaprosiłyśmy przedstawicieli instytucji i organizacji oraz młodzież ze Starego Kurowa. Zorganizowałyśmy, przy pomocy kolegów z gimnazjum, symulację nagrania telewizyjnego reportażu. Nasza Gim TV przygotowała miejsce spotkania na placu zabaw w centrum Starego Kurowa. Był zatem baner z logo naszej telewizji, taśmy zabezpieczające, nawet telewizor (raczej to, co nasz kolega pozostawił ze starego telewizora !). Byli kamerzyści, fotoreporter i my – redaktorki, zaopatrzone w mikrofony z logo Gim TV.

26 marca 2015 o godz. 11 umówiłyśmy się z mieszkańcami na nagranie. Byłyśmy bardzo zdenerwowane, ponieważ pogoda wyglądała niepewnie. A tu zdziwienie; na czas nagrania przestało padać, a zainteresowanie tematem okazało się być duże. Oprócz młodzieży (ponad 30 osób), przybyli: przedstawiciele urzędu gminy, radni, rodzice, prezesi miejscowych stowarzyszeń, dyrektorzy: Gminnego Ośrodka Kultury, szkoły podstawowej i gimnazjum, pracownicy Domu Samopomocy i ich podopieczni, sołtys wsi Stare Kurowo (ponad 20 osób). Okazało się, że są u nas miejsca, które wspaniale nam służą, np. Orlik i cały kompleks przy tym obiekcie; Gminny Ośrodek Kultury, gdzie bardzo dużo się dzieje (wiele remontów, nowi instruktorzy, zajęcia dla młodych i odrobinę starszych). Ale są takie, choćby plac zabaw, strzelnica czy teren przy basenie, które wymagają uwagi. Zdaniem uczestników spotkania te miejsca, w których się coś dzieje są bezpieczne. Młodzież potrzebuje takiej przestrzeni, gdzie będzie czuć się swobodniej (bardziej swobodnie niż w szkole czy w domu). Wskazywali też na inne potrzeby, np. wykonanie oświetlenie przy placu zabaw, wytyczenie i zagospodarowanie alejek do spacerowania, wybudowanie hali sportowej, czy odnowienie miejsca wokół kąpieliska, nazywanego czasem basenem. To duża przestrzeń, ale nie w pełni wykorzystywana. Starsi wspominali, ze kiedyś było to miejsce tętniące życiem, ale dziś też można wiele zrobić, by był to ładny teren rekreacyjny. I nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale o zaangażowanie się społeczności lokalnej. Mamy deklaracje od wielu osób i instytucji, władz gminy, dotyczące współpracy w odnowieniu tego terenu rekreacyjnego. Jest wiele pomysłów: posprzątać, naprawić ławki, pomalować barierki, posadzić rośliny itd. Po świętach spotkamy się z sojusznikami, by już szczegółowo ustalić, co trzeba, co można zrobić, by nie tylko młodzież miała coraz więcej miejsc do spotkań. w naszej przestrzeni publicznej. Wkrótce opublikujemy nagranie z tego wydarzenia.

Paulina Kulczycka
Karolina Skorupska
Galeria zdjęć z wydarzenia

 

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…
kwiecień 26, 2023

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim

in Lubuskie

by foto i źródło: lubuskie.pl,

Strzelce Kraj. były kolejnym miastem, które odwiedzili przedstawiciele zarządu województwa oraz departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego.…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
październik 01, 2023

Łucznik ogrywa Orła Międzyrzecz i pewnie przewodzi w tabeli! Pionier Zwierzyn lepszy od LZS-u Bobrówko…

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie wysoko pokonał na własnym stadionie drużynę Orła Międzyrzecz i w tabeli ma…
wrzesień 24, 2023

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od LZS-u Bobrówko. | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie pokonał w Bobrówku LZS i z kompletem zwycięstw przewodzi tabeli A-klasy.
wrzesień 18, 2023

Łucznik ogrywa Leśnika Rąpin i samodzielnie przewodzi tabeli! | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie na własnym stadionie pewnie pokonał zespół Leśnika Rąpin. Dzięki zwycięstwu z kompletem…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…