Jak dobrze wspierać maluchy w rozwoju? Rozmowa z Dyrektor Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Jak dobrze wspierać maluchy w rozwoju? Rozmowa z Dyrektor Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Systematyczność, współpraca i aktywny udział – to klucz do przyjemnego, a przede wszystkim pożytecznego spędzania czasu w przedszkolu. Choć moment wyciszenia jest też potrzebny. Czytanie, opowiadanie historii – w tym nauczycielki wychowania przedszkolnego są prawdziwymi mistrzyniami. Praca w przedszkolu jest pasją Justyny Chocianowskiej, która z powodzeniem piastuje funkcję dyrektora Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Praca jest jej pasją,  w której nieustannie kieruje się wartościami takimi jak: wzajemne poszanowanie, w tym uwzględnianie niepowtarzalności każdego z wychowanków oraz indywidualnych predyspozycji, umiejętności i uzdolnień dzieci. Wraz z nauczycielami tworzą dzieciom okazję do budowania konstruktywnych więzi i nawiązywania przyjacielskich kontaktów z rówieśnikami. Przyzwyczajają do odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych. W przedszkolu w Starym Kurowie najważniejsze jest, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Tylko ze szczęśliwych dzieci wyrastają szczęśliwi dorośli.

Zespół pedagogiczny wyróżnia potrzeba ciągłego doskonalenia się, konsekwencja w dążeniu do celu, umiejętność współpracy w zespole, dbanie o pozytywne relacje z rodzicami, zaangażowanie w życie przedszkola i przede wszystkim wielkie serce do dzieci!

Podejście do dzieci i pasja do pracy, połączone ze zgranym zespołem i dobrymi warunkami dały niesamowity efekt. Jak dobrze wspierać maluchy w rozwoju? O tym opowiedziała Justyna Chocianowska - Dyrektor Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Katarzyna Jenek: W edukacji przedszkolnej bardzo ważną rolę odgrywa skuteczne komunikowanie się na płaszczyźnie rodzina – dom – przedszkole, gdyż współpraca z rodzicami dziecka jest jednym z najistotniejszych czynników warunkujących osiągnięcie dobrych rezultatów w pracy wychowawczo-dydaktycznej. Żeby rodzice chcieli z przedszkolem współpracować, muszą znaleźć w nim odpowiedni klimat. Powinni mieć poczucie, że są ważni i potrzebni. Rodzice muszą czuć się prawdziwymi partnerami dyrektora i nauczycieli. Jak Pani udało się stworzyć ten wyjątkowy klimat? Wiadomo, że wspólnie z rodzicami udało się w przedszkolu wiele wypracować.

Justyna Chocianowska: W Przedszkolu Chatka Puchatka w Starym Kurowie panuje wyjątkowy klimat pomiędzy dyrektorem a rodzicami. Ten wyjątkowy klimat udało się stworzyć dzięki prostym sposobom, takim jak:otwartość i dostępność dyrektora dla rodziców, empatia, zrozumienie, wysłuchanie i czas im poświęcony.

KJ.:   Proszę nam opowiedzieć o tym ile miłości i uwagi potrzebują maluchy w przedszkolu i jakie patenty działają najlepiej, w  ich adaptacji do nowej roli przedszkolaka. Jakie narzędzia zaplanowali Państwo, aby pomóc przedszkolakom zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu?

J.C.: Metoda małych kroków. Stopniowo zwiększany czas pobytu dziecka w przedszkolu, szybkie rozstania z rodzicami, pozytywne wzmacnianie ze strony rodzica ("baw się dobrze", będziesz się tu świetnie bawić, a mama przyjdzie po obiadku", dotrzymywanie obietnic ("przyjdę po zupce"-więc dokładnie po zupce jestem), budowanie w dziecku pewności, że rodzic wróci- ale małymi krokami. Dużo zabaw integracyjnych, ciepła, akceptacji. Indywidualne podejście do każdego dziecka i tempa w jakim się adoptuje.

K.J.:  Jak wygląda typowy dzień w Przedszkolu Chatka Puchatka?

J.C.: Typowy dzień w przedszkolu przebiega zgodnie z ustalonym rytmem. Każda grupa posiada dostosowany do swoich potrzeb rozkład dnia, uwzględniający zajęcia dydaktyczne, zabawę, czas na odpoczynek, posiłki, zajęcia ruchowe, wyjście na plac zabaw czy spacery. W przedszkolu odbywają się także zajęcia dodatkowe, np. teatralne, warsztaty kreatywne, gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, zajęcia "Przyjaciele Zippiego".

K.J.: Czym  się Pani kieruje budując zespół nauczycieli, opiekunów i specjalistów?

J.C.: Budowanie zgranego zespołu jest jednym z najważniejszych aspektów dobrego funkcjonowania przedszkola. Dyrektorem Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie jestem od 2018r. I od tego momentu zjednałam sobie pracowników przedszkola poprzez zaufanie, szczerość, szacunek i życzliwość wobec pracowników. Dobra atmosfera w przedszkolu wynika z zaspokojonych potrzeb pracowników, takich jak: potrzeba bezpieczeństwa, przynależności, szacunku, samorealizacji. Moja życiowa dewiza to: "przede wszystkim jestem człowiekiem a później dyrektorem".

K.J.: Dlaczego tak ważne dla rozwoju dziecka jest uczęszczanie do przedszkola?

J.C.: Dziecko, które uczęszcza do przedszkola staje się bardziej zaradne, szybciej rozwija umiejętności związane z samoobsługą. Staje się samodzielne. Przez kontakt z rówieśnikami poznaje zasady i reguły społeczne obowiązujące w świecie. Uczy się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej i współpracować. Uczy się także tolerancji i akceptacji, ponieważ grupa przedszkolna to mała społeczność, w której stykają się różne charaktery i temperamenty. Przez kontakt z rówieśnikami uczy się też cierpliwości i umiejętności kompromisu. W przedszkolu dziecko rozwija się intelektualnie poprzez zabawę, która jest podstawową aktywnością. My nauczyciele rozwijamy u dzieci kreatywność, inicjatywę i wyobraźnię. Zaspokajamy potrzebę twórczości oraz rozwijamy zainteresowania maluchów. Zabawa wyrównuje braki rozwojowe i przygotowuje do nauki w szkole. Dziecko w przedszkolu odkrywa swoje emocje, uczucia, inne niż te, które towarzyszą mu w domu rodzinnym. Uczy się spędzać czas poza swoją rodziną.

W przedszkolu dziecko uczy się porozumiewać z innymi. Różne sytuacje pobudzają dziecko do mówienia, przez co dziecko bogaci swoje słownictwo, usprawnia narządy mowy. U dzieci uczęszczających do przedszkola następuje znaczny wzrost komunikatywności mowy. I wreszcie, uczęszczanie dziecka do przedszkola pozytywnie wpływa na jego rozwój ruchowy- czyli sprawność motoryczną. Zadaniem przedszkola jest jak najlepiej przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole.

K.J.: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu pięknych chwil zarówno przedszkolakom, jak i pedagogom Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

źródło: nadesłane, 

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…