Jak dobrze wspierać maluchy w rozwoju? Rozmowa z Dyrektor Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Jak dobrze wspierać maluchy w rozwoju? Rozmowa z Dyrektor Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Systematyczność, współpraca i aktywny udział – to klucz do przyjemnego, a przede wszystkim pożytecznego spędzania czasu w przedszkolu. Choć moment wyciszenia jest też potrzebny. Czytanie, opowiadanie historii – w tym nauczycielki wychowania przedszkolnego są prawdziwymi mistrzyniami. Praca w przedszkolu jest pasją Justyny Chocianowskiej, która z powodzeniem piastuje funkcję dyrektora Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Praca jest jej pasją,  w której nieustannie kieruje się wartościami takimi jak: wzajemne poszanowanie, w tym uwzględnianie niepowtarzalności każdego z wychowanków oraz indywidualnych predyspozycji, umiejętności i uzdolnień dzieci. Wraz z nauczycielami tworzą dzieciom okazję do budowania konstruktywnych więzi i nawiązywania przyjacielskich kontaktów z rówieśnikami. Przyzwyczajają do odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych. W przedszkolu w Starym Kurowie najważniejsze jest, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Tylko ze szczęśliwych dzieci wyrastają szczęśliwi dorośli.

Zespół pedagogiczny wyróżnia potrzeba ciągłego doskonalenia się, konsekwencja w dążeniu do celu, umiejętność współpracy w zespole, dbanie o pozytywne relacje z rodzicami, zaangażowanie w życie przedszkola i przede wszystkim wielkie serce do dzieci!

Podejście do dzieci i pasja do pracy, połączone ze zgranym zespołem i dobrymi warunkami dały niesamowity efekt. Jak dobrze wspierać maluchy w rozwoju? O tym opowiedziała Justyna Chocianowska - Dyrektor Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

Katarzyna Jenek: W edukacji przedszkolnej bardzo ważną rolę odgrywa skuteczne komunikowanie się na płaszczyźnie rodzina – dom – przedszkole, gdyż współpraca z rodzicami dziecka jest jednym z najistotniejszych czynników warunkujących osiągnięcie dobrych rezultatów w pracy wychowawczo-dydaktycznej. Żeby rodzice chcieli z przedszkolem współpracować, muszą znaleźć w nim odpowiedni klimat. Powinni mieć poczucie, że są ważni i potrzebni. Rodzice muszą czuć się prawdziwymi partnerami dyrektora i nauczycieli. Jak Pani udało się stworzyć ten wyjątkowy klimat? Wiadomo, że wspólnie z rodzicami udało się w przedszkolu wiele wypracować.

Justyna Chocianowska: W Przedszkolu Chatka Puchatka w Starym Kurowie panuje wyjątkowy klimat pomiędzy dyrektorem a rodzicami. Ten wyjątkowy klimat udało się stworzyć dzięki prostym sposobom, takim jak:otwartość i dostępność dyrektora dla rodziców, empatia, zrozumienie, wysłuchanie i czas im poświęcony.

KJ.:   Proszę nam opowiedzieć o tym ile miłości i uwagi potrzebują maluchy w przedszkolu i jakie patenty działają najlepiej, w  ich adaptacji do nowej roli przedszkolaka. Jakie narzędzia zaplanowali Państwo, aby pomóc przedszkolakom zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu?

J.C.: Metoda małych kroków. Stopniowo zwiększany czas pobytu dziecka w przedszkolu, szybkie rozstania z rodzicami, pozytywne wzmacnianie ze strony rodzica ("baw się dobrze", będziesz się tu świetnie bawić, a mama przyjdzie po obiadku", dotrzymywanie obietnic ("przyjdę po zupce"-więc dokładnie po zupce jestem), budowanie w dziecku pewności, że rodzic wróci- ale małymi krokami. Dużo zabaw integracyjnych, ciepła, akceptacji. Indywidualne podejście do każdego dziecka i tempa w jakim się adoptuje.

K.J.:  Jak wygląda typowy dzień w Przedszkolu Chatka Puchatka?

J.C.: Typowy dzień w przedszkolu przebiega zgodnie z ustalonym rytmem. Każda grupa posiada dostosowany do swoich potrzeb rozkład dnia, uwzględniający zajęcia dydaktyczne, zabawę, czas na odpoczynek, posiłki, zajęcia ruchowe, wyjście na plac zabaw czy spacery. W przedszkolu odbywają się także zajęcia dodatkowe, np. teatralne, warsztaty kreatywne, gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, zajęcia "Przyjaciele Zippiego".

K.J.: Czym  się Pani kieruje budując zespół nauczycieli, opiekunów i specjalistów?

J.C.: Budowanie zgranego zespołu jest jednym z najważniejszych aspektów dobrego funkcjonowania przedszkola. Dyrektorem Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie jestem od 2018r. I od tego momentu zjednałam sobie pracowników przedszkola poprzez zaufanie, szczerość, szacunek i życzliwość wobec pracowników. Dobra atmosfera w przedszkolu wynika z zaspokojonych potrzeb pracowników, takich jak: potrzeba bezpieczeństwa, przynależności, szacunku, samorealizacji. Moja życiowa dewiza to: "przede wszystkim jestem człowiekiem a później dyrektorem".

K.J.: Dlaczego tak ważne dla rozwoju dziecka jest uczęszczanie do przedszkola?

J.C.: Dziecko, które uczęszcza do przedszkola staje się bardziej zaradne, szybciej rozwija umiejętności związane z samoobsługą. Staje się samodzielne. Przez kontakt z rówieśnikami poznaje zasady i reguły społeczne obowiązujące w świecie. Uczy się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej i współpracować. Uczy się także tolerancji i akceptacji, ponieważ grupa przedszkolna to mała społeczność, w której stykają się różne charaktery i temperamenty. Przez kontakt z rówieśnikami uczy się też cierpliwości i umiejętności kompromisu. W przedszkolu dziecko rozwija się intelektualnie poprzez zabawę, która jest podstawową aktywnością. My nauczyciele rozwijamy u dzieci kreatywność, inicjatywę i wyobraźnię. Zaspokajamy potrzebę twórczości oraz rozwijamy zainteresowania maluchów. Zabawa wyrównuje braki rozwojowe i przygotowuje do nauki w szkole. Dziecko w przedszkolu odkrywa swoje emocje, uczucia, inne niż te, które towarzyszą mu w domu rodzinnym. Uczy się spędzać czas poza swoją rodziną.

W przedszkolu dziecko uczy się porozumiewać z innymi. Różne sytuacje pobudzają dziecko do mówienia, przez co dziecko bogaci swoje słownictwo, usprawnia narządy mowy. U dzieci uczęszczających do przedszkola następuje znaczny wzrost komunikatywności mowy. I wreszcie, uczęszczanie dziecka do przedszkola pozytywnie wpływa na jego rozwój ruchowy- czyli sprawność motoryczną. Zadaniem przedszkola jest jak najlepiej przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole.

K.J.: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu pięknych chwil zarówno przedszkolakom, jak i pedagogom Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie.

źródło: nadesłane, 

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…
kwiecień 26, 2023

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim

in Lubuskie

by foto i źródło: lubuskie.pl,

Strzelce Kraj. były kolejnym miastem, które odwiedzili przedstawiciele zarządu województwa oraz departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego.…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
wrzesień 18, 2023

Łucznik ogrywa Leśnika Rąpin i samodzielnie przewodzi tabeli! | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie na własnym stadionie pewnie pokonał zespół Leśnika Rąpin. Dzięki zwycięstwu z kompletem…
wrzesień 10, 2023

Łucznik lepszy od Noteci Stare Bielice, LZS Bobrówko wysoko przegrał z Orłem... | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wysoko pokonał Noteć Stare Bielice w wyjazdowym meczu o mistrzostwo a-klasy. LZS…
wrzesień 03, 2023

Łucznik lepszy od Błękitnych Dobiegniew. Szalony mecz w Bobrówku... | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Za nami trzecia kolejka rozgrywek A-klasy. Łucznik Strzelce Krajeńskie pewnie pokonał Błękitnych Dobiegniew.

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…