Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...
27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny krok w przygotowaniu kompleksowego systemu ścieżek rowerowych w Lubuskiem.

- Z wielkim przekonaniem, nadzieją i radością przygotowaliśmy dzisiaj te umowy. Życzę szczęśliwej realizacji - mówił członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński podczas podpisania umów z samorządowcami na przygotowanie dokumentacji pod nowe ścieżki rowerowe na północy regionu.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego rozstrzygnął konkurs na wsparcie w 2023 r. jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zadań sprzyjających rozwojowi infrastruktury i mobilności rowerowej na terenie województwa lubuskiego.

 - Ścieżki podnoszą walor turystyczny i poprawiają bezpieczeństwo - mówił w czwartek (20 lipca) podczas podpisania umów w Biurze Zamiejscowym UMWL w Gorzowie Wlkp. członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. - Podpisaliśmy dzisiaj pakiet kolejnych umów na projekty ścieżek rowerowych. 27 gmin otrzyma dofinansowanie w tym roku na kwotę blisko 3,5 mln zł. To jest kolejny krok w przygotowywaniu się do budowy kompleksowego systemu ścieżek rowerowych. W ubiegłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 3 mln 800 tys. zł. Także 27 gmin otrzymało pieniądze na projekty. Chcemy, żeby takich projektów było coraz więcej. Jednym z najważniejszych projektów, jakie złożyliśmy do Krajowego Planu Odbudowy, była budowa kompleksowa systemu ścieżek rowerowych w całym regionie. Opiewał na kwotę ponad 200 mln zł. Był jednym z najwyżej ocenionych. Mieliśmy wielką nadzieję, że szybko otrzymamy to wsparcie. Czekamy wciąż na te miliardy, które są Polsce bardzo potrzebne. Jednak żeby nie tracić czasu, przygotowujemy się do takiej kompleksowej budowy w regionie, który ma ponad 600 jezior i wspaniale walory turystyczne. Chcemy je wyeksponować, pokazać mieszkańcom i turystom – podkreślił M. Jabłoński.

Jak dodała obecna podczas wydarzenia posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska, Lubuskie z turystyki słynie. - To jednak nie tylko aspekt turystyczny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wiemy, że ścieżki rowerowe to często jedyny sposób przedostania się mieszkańców terenów wykluczonych do szkoły czy pracy. Musi się to odbywać bezpiecznie. W sejmowej komisji infrastruktury cały czas walczymy o poprawę dostępności komunikacyjnej mieszkańców naszego regionu - mówiła posłanka.

W wydarzeniu wziął udział również dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL w Zielonej Górze Sławomir Kotylak.

Umowy w Gorzowie Wlkp. podpisały następujące samorządy:

  • Gmina Skwierzyna
  • Miasto Gorzów Wielkopolski
  • Gmina Santok
  • Gmina Rzepin
  • Międzyrzecz
  • Gmina Krzeszyce
  • Gmina Kłodawa
  • Gmina Sulęcin
  • Powiat Strzelecko-Drezdenecki

Inwestycje oczekiwane przez mieszkańców

- Otrzymaliśmy 150 tysięcy złotych na projekt budowy ścieżki rowerowej. Cieszymy się, bo przez wiele lat mówiło się o budowie ścieżki między Kostrzynem a Gorzowem (30 km) na byłym torowisku. Te pieniądze pójdą na projekt. Wpisaliśmy też projekt w partnerstwie: pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej między Krzeszycami a Grabami. To 5 km - mówił Stanisław Peczkajtis, wójt Krzeszyc.

Jak zaznaczył starosta strzelecko-drezdenecki Bogusław Kierus, te środki umożliwią przygotowanie dokumentacji na przebudowę istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej przy głównej drodze łączącej Strzelce z Drezdenkiem. - Natężęnie ruchu jest tam bardzo duże. Podniesie nam to poziom bezpieczeństwa w tym rejonie. Strzelce słyną z kolarzy - podkreślał starosta.

Podczas wydarzenia przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zachęcili samorządowców do wspólnego przygotowywania projektów tras na terenie województwa lubuskiego w ramach sieci Odra Velo. Projekt Odra Velo umożliwi uruchomienie pilotażowego planu budowy ścieżek w oparciu o opracowaną dla całego województwa koncepcję szlaków rowerowych. Pozwoli stworzyć spójną sieć atrakcyjnych tras dla cyklistów.

Warto się dogadać

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński zachęcał również przedstawicieli miast i gmin obecnych na spotkaniu do sięgania po tańsze i mniej skomplikowane formy wykonywania ścieżek rowerowych na swoim terenie.

- Czasami te szlaki prowadzą przez tereny innych właścicieli, jak lasy państwowe czy PKP. Czasami warto rozważyć dogadanie się ze stronami lub wydłużenie trasy, by nie przebiegała przez obszary sporne, trudne, ponieważ to wydłuża proces latami i go podraża. Rozważcie też Państwo, czy nie warto zrobić dłuższego odcinka, ale tańszego technicznie do wykonania - podpowiadał Marcin Jabłoński.

źródło: lubuskie.pl, 

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
styczeń 11, 2024

Spotkanie partnerstwa gmin „Północ Województwa Lubuskiego Zawsze Razem” w Dobiegniewie

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Spotkanie odbyło się w środę, 10 stycznia 2024 r. w Dobiegniewie. Marszałek województwa lubuskiego Marcin…
sierpień 02, 2023

Będą nowe ścieżki rowerowe - są pieniądze na dokumentację! Na liście powiat strzelecko-drezdenecki...

in Lubuskie

by estrzelce.pl

27 gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln zł. To kolejny…
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
maj 13, 2024

Łucznik Strzelce Kraj. lepszy od Przytocznej. LZS Bobrówko wygrywa w Kłodawie | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik pokonał drużynę Zjednoczeni Przytoczna i pewnie zmierza do okręgówki. LZS Bobrówko pokonało GKP Kłodawa.
luty 07, 2024

Szanse na awans / spadki 1 liga

in Sport

by /Materiał zewnętrzny/

Piłka nożna w Polsce jest taką dyscypliną sportową, która rozgrywana jest w systemie jesień-wiosna. Oznacza…
listopad 05, 2023

Łucznik pewnie pokonał Górki Noteckie! LZS Bobrówko wysoko przegrywa | WYNIKI

in Sport

by estrzelce.pl

Łucznik Strzelce Krajeńskie wrócił na zwycięską ścieżkę i pewnie pokonał na własnym stadionie Górki Noteckie.…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…