Praca nauczyciela w Polsce - pedagogów brakuje praktycznie we wszystkich typach placówek...

Praca nauczyciela w Polsce - pedagogów brakuje praktycznie we wszystkich typach placówek...

Nauczyciel to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Pedagogów brakuje praktycznie we wszystkich typach placówek oświatowych, w szczególności nauczania branżowego/zawodowego. Praca w szkole jest wymagająca, ale daje też ogromną satysfakcję. Obserwowanie rozwoju młodych ludzi, pomaganie im w odkrywaniu własnych talentów to bezcenne doświadczenia.

Chcesz zacząć uczyć? Czytaj dalej i dowiedz się, jakiego wykształcenia i przygotowania zawodowego potrzebujesz, gdzie czeka praca dla nauczycieli i na jakie wynagrodzenie możesz liczyć w tym zawodzie.

Jak zostać nauczycielem?

Jeśli interesuje Cię praca nauczyciela, na początek musisz wiedzieć, że jest to zawód regulowany. Oznacza to, że w Polsce obowiązują przepisy określające, jakie są obowiązki nauczyciela, czas pracy, wynagrodzenie i regulujące wiele innych kwestii. Nauczycielem może zostać osoba, która ma wyższe wykształcenie i uprawnienia do pracy w szkole (ukończyła kierunek ze specjalnością nauczycielską, kurs pedagogiczny dla nauczycieli, studium nauczycielskie itp.). Kandydat jest też zobowiązany do przestrzegania podstawowych zasad moralnych, a jego stan zdrowia musi umożliwiać pracę w szkole.

Co to jest Karta Nauczyciela?

Karta Nauczyciela to podstawowy akt prawny, w którym określone są wymagania na stanowiska nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych w placówkach publicznych. Dokument ten reguluje między innymi czas pracy nauczycieli w Polsce. Stanowi, że osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin nie może pracować dłużej niż 40 godzin na tydzień. W tym czasie między innymi:

  • prowadzi zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,
  • prowadzi zajęcia dodatkowe,
  • przygotowuje się do lekcji, sprawdza zadania uczniów itp.,
  • dokształca się w ramach doskonalenia zawodowego.

Wykształcenie nauczyciela – co zrobić, żeby zostać nauczycielem?

Jak wyżej wspomniano, nauczyciel musi mieć wykształcenie wyższe, związane z przedmiotem, jakiego naucza. Na wielu kierunkach studiów działają specjalizacje nauczycielskie. W ich ramach odbywa się także przygotowanie pedagogiczne. Absolwent uczelni może też podyplomowo wykonać kurs pedagogiczny. Szkolenie powinno trwać co najmniej 270 godzin. W ramach przygotowania pedagogicznego kandydat ma praktyki w szkole (minimum 150 godzin).

Gdzie może pracować nauczyciel?

Praca dla nauczycieli czeka w publicznych i niepublicznych przedszkolach i szkołach, a także np. w zakładach poprawczych czy schroniskach dla nieletnich. Oferty pracy możesz znaleźć na portalach rekrutacyjnych typu praca.pl, bezpośrednio na stronach placówek oświatowych. Wygodną opcją jest też korzystanie z baz ogłoszeń prowadzonych przez kuratoria oświata. Przykładowo, jeśli interesuje Cię:

  • praca nauczyciela: Poznań – wejdź na stronę Kuratorium Oświaty w Poznaniu i sprawdź zakładkę Oferty pracy,
  • praca nauczyciela: Wrocław – sprawdź witrynę Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, zakładkę Oferty pracy,
  • praca nauczyciela: Warszawa – zobacz stronę Mazowieckiego Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli, zakładkę Ogłoszenia pracy.

Praca dla nauczycieli i wynagrodzenie nauczyciela

Zgodnie z Kartą nauczyciela, wypłata nauczycieli ma kilka składników: to wynagrodzenie zasadnicze, dodatki (np. za pełnienie funkcji wychowawcy klasy), wynagrodzenie za nadgodziny i zastępstwa. Wysokość zarobków uzależniona jest między innymi od stopnia awansu zawodowego, kwalifikacji i wymiaru zajęć podstawowych. Kwota bazowa wynagrodzenia nauczycieli ustalana jest co roku w ustawie budżetowej – w 2022 r. wynosi 3537,80 zł brutto. Stażysta uzyskuje 100% tej kwoty, nauczyciel kontraktowy 111%, nauczyciel mianowany 144%, a dyplomowany 184%.

Stawki te obowiązują w placówkach publicznych. W szkołach prywatnych zarobki bywają zwykle wyższe. Co więcej, część nauczycieli łączy zatrudnienie w kilku placówkach dydaktycznych lub z własną działalnością gospodarczą – udzielaniem korepetycji.

Brutto i netto. Skąd wiedzieć, ile zarobimy „na rękę”?

Pamiętaj, że stawki wynagrodzenia podaje się w kwocie brutto. Nauczyciele zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, co wynika z charakteru pracy w szkole. Umowy są więc w pełni oskładkowane. Ile więc zarobisz na rękę? Żeby przeliczyć wypłatę brutto-netto, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń na praca.pl. Przykładowo, osoba zarabiająca w 2022 r. 4000 zł brutto otrzyma na rękę 3022 zł.

Praca nauczyciela w Polsce nie rysuje się atrakcyjnie

Czym się kierować, podejmując decyzję o podjęciu pracy nauczyciela? Opinie na temat tej ścieżki kariery nie są optymistyczne. Zawód jest trudny, wymaga sporo wysiłku i uwagi. Wielogodzinne przebywanie w szkolnym hałasie, długie mówienie czy nawet przekrzykiwanie klasy, mierzenie się z różnymi stresującymi sytuacjami – powoduje zmęczenie i fizyczne, i psychiczne. Nie zachęcają też zarobki od lat uważane za zbyt niskie w stosunku do poświęcenia pedagogów. Dlaczego mimo to warto zostać nauczycielem?

Praca nauczyciela od zawsze uważana była raczej za powołanie niż zawód. Pedagog to ktoś, na kim ciąży ogromna odpowiedzialność – kształtuje młode umysły, jest w stanie zaważyć na ich dalszym życiu, zainteresować daną dziedziną, rozbudzić wyobraźnię. To niezwykle ważna praca dla całego społeczeństwa. Nie każdy może zostać nauczycielem, ale tych najlepszych nauczycieli wielu z nas pamięta przez całe życie.

źródło: nadesłane, 

FSD#

UM Strzelce Kraj

Facebook

Co w ćwierka w okolicy...

Wiadomości z województwa

Filter by Category
Sort by
czerwiec 05, 2023

Piknik Funduszy Europejskich w Drezdenku! Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy miasta!

in Lubuskie

by estrzelce.pl

Na ten moment mieszkańcy Drezdenka czekali od lat. Podpisanie umowy to potwierdzenie przez Samorząd Województwa…
kwiecień 26, 2023

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 w powiecie strzelecko-drezdeneckim

in Lubuskie

by foto i źródło: lubuskie.pl,

Strzelce Kraj. były kolejnym miastem, które odwiedzili przedstawiciele zarządu województwa oraz departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego.…
maj 25, 2021

Samorząd wspiera lubuskie zabytki - pieniądze dla Parafii w Dobiegniewie i pałacu w Tucznie...

in Lubuskie

by źródło: lubuskie.pl | Materiał: Departament Infrastruktury Społecznej

Wicemarszałek Łukasz Porycki podpisał wczoraj dwie umowy na prace remontowo-konserwatorskie. Pieniądze trafią m.in do Parafii…

Sport w powiecie

Filter by Category
Sort by
czerwiec 04, 2023

LZS "Grupa Krok" Bobrówko rozbija Łucznika Strzelce Kraj. O awans będzie bardzo trudno...

in Sport

by źródło: 90 minut.pl, red.

Nie tak kibice Łucznika wyobrażali sobie niedzielne popołudnie. Walczący o awans Łucznik Strzelce Krajeńskie musiał…
maj 29, 2023

Czołówka nie traci punktów - walka o awans do okręgówki potrwa do ostatniej kolejki!

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Lubuszanin, Łucznik i LZS, czyli cała trójka, która walczy o awans do klasy okręgowej wygrała…
maj 21, 2023

Łucznik ogrywa Błękitnych Dobiegniew, LZS Bobrówko stracił punkty w Rąpinie... | WYNIKI

in Sport

by źródło: 90minut.pl, red.

Łucznik Strzelce Krajeńskie pokonał na własnym stadionie zespół Błękitnych Dobiegniew i ciągle walczy awans do…

eStrzelceTV

Filter by Category
Sort by
kwiecień 10, 2015

Film promocyjny Strzelec Krajeńskich z lat 90-tych!

in StrzelceTV

by źródło: youtube.com /Strzelce Krajeńskie

Jak zmieniły się Strzelce, jakie walory miały w latach 90-tych? Na oficjalnym kanale Nasze-Strzelce udostępniono…