Gdzie znajdzie zastosowanie żarówka z czujnikiem zmierzchu i ruchu?

Postęp technologiczny w wielu dziedzinach może zaskakiwać. Podobnie jest z żarówkami. Jeszcze do niedawna chcąc załączać oświetlenie za pomocą detekcji ruchu albo wykrycia zmniejszenia natężenia światła dziennego,

niezbędne było wykorzystanie specjalnych lamp posiadających wbudowane czujniki ruchu lub zmierzchu albo współpracujące z detektorami zewnętrznymi. Dzisiaj na rynku można znaleźć żarówki, które umożliwiają wykrycie ruchu lub zmierzchu. W konsekwencji włącza się tylko ta lampa, która jest w taką żarówkę wyposażona.

Jak działa żarówka z czujnikiem ruchu i zmierzchu?

Technicznie rzecz ujmując, akcesoria, które są wyposażone w czujniki ruchu, nie są żarówkami, lecz diodami elektroluminescencyjnymi, współpracującymi z detektorami ruchu i elektronik,ą która odcina dopływ prądu. Oczywiście, w  potocznym języku takie źródła światła nazywane są żarówkami. Warto podkreślić, że na umieszczenie całego mechanizmu, do niedawna sporej wielkości, w jednej małej żarówce, pozwala postępująca miniaturyzacja elementów elektronicznych w połączeniu z rozwojem technologii LED. Ledowe żarówki z detektorem ruchu przez większość czasu nie działają odcinając dopływ prądu z instalacji elektrycznej do źródła światła. Ruch, który występuje w pobliżu czujnika sprawia, że powstaje połączenie dla przepływu prądu i żarówka zaczyna świecić.

Modele z czujnikiem zmierzchu, pod względem działania, przypominają te, które wyposażone są w detektor ruchu. Różnica polega na tym, że czujnik nie wykrywa ruchu, a mniejsze natężenie światła dziennego. Jeśli natężenie jest poniżej założonego poziomu, to następuje zapalenie lampy. Z kolei zwiększenie natężenia oświetlenia powoduje odcięcie dopływu prądu i wygaśnięcie źródła światła. Żarówki z czujnikami ruchu są świetnym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Sprawdzą się także idealnie w domach i mieszkaniach oraz budynkach biurowych czy budynkach użyteczności publicznej. 

Gdzie podłączyć taką żarówkę?

Żarówki z czujnikiem zmierzchu i ruchu, które można kupić na https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/zarowki-swietlowki stają się coraz częstszym wyborem wielu użytkowników. Modele z czujnikiem ruchu zainstalowane na zewnątrz domu, mogą pełnić funkcję odstraszającą lub służyć również ułatwieniu przemieszczania się po posesji po zmroku. Dzięki możliwości oszczędzania energii, jaką daje nowoczesna technologia LED, oświetlenie zewnętrzne coraz częściej pozostawia się stale włączone i wówczas na zewnątrz większe znaczenie ma współpraca żarówek z czujnikami zmierzchu. 

Na znaczeniu zyskują żarówki z wbudowanymi detektorami ruchu w środku budynków. Dzięki łatwemu podłączeniu, takie rozwiązanie technologiczne stosowane jest znacznie częściej nie tylko w biurach, ale także w domach i mieszkaniach. Znajdują one swoje zastosowanie szczególnie na korytarzach, w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych i garażach oraz piwnicach. 

Share