Dziś premier ogłosił nowe obostrzenia i nie wyklucza pełnego lockdownu

Dziś na konferencji Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach. 

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty, poniżej najważniejsze z nich,

- Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada.
- Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy rownież dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej - 500 zł.
- Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury - teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny.
- Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.
- Handel - w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Premier mówił, że jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli rownież ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło.

Poniżej nowe zasady:

 źródło: Kancelaria Premiera

/więcej wkrótce /

 

Share

REKLAMA

REKLAMA