Co dalej z pomnikiem generała K. Świerczewskiego w Lipich Górach?

Mieszkańcy chcą by pomnika został - są do niego przywiązani. Problem w tym, że od 2 września obowiązuje ustawa dekomunizacyjna i władze gminy coś z pomnikiem będą musiały zrobić. 

Przypomnijmy, że  marcu 1945 w Lipich Górach stacjonował przez tydzień sztab II Armii WP, a jej dowódca kwaterował w jednym z domów. Aby uczcić to wydarzenie, 1978 roku z okazji 35-lecia Ludowego Wojska Polskiego przy głównej drodze odsłonięto pomnik. Pomnik, który zgodnie z zapisami ustawy dekomunizacyjnej musi zniknąć.

Mieszkańcy nie zgadzają się by ruszać pomnik. Ich zdaniem jego miejsce jest w Lipich Górach - "Po co burzyć świadectwa historii? Oczywiście, gen. Świerczewski nie zapisał się dobrze w pamięci społeczeństwa nastawionej negatywnie do komunizmu i Polski Ludowej. Jednak wydaje mi się, że należałoby zostawić pomnik i umieścić przy nim tablicę informującą o postaci generała. Warto wspomnieć też, że jest to jeden z bodajże dwóch ostatnich pomników generała Świerczewskiego w Polsce..."- napisał jeden z czytelników na portalu społecznościowym. 

Burmistrz wyjaśnia, że Gmina czeka na decyzję IPN-u, wtedy podejmie dalsze kroki. - Na terenie naszej gminy sprawa dotyczy pięciu obiektów. 1. pomnik Ludowego Wojska Polskiego w Strzelcach Kraj., 2. pomnik LWP w Gardzku, 3. pomnik bohaterów Armii Czerwonej w Strzelcach Kraj., 4. pomnik Generała Karola Świerczewskiego w Lipich Górach oraz tablica pamiątkowa przy Sądzie. W tej sprawie wystąpiliśmy do IPN, który dokona analizy poszczególnych obiektów i oceni czy kwalifikują się do likwidacji zgodnie z ustawą. Na tej podstawie będziemy wiedzieli jaką procedurę wszcząć. Jak otrzymamy odpowiedź, wtedy podejmiemy odpowiednie kroki.

Na razie więc czekamy...

 

Share

Dodaj komentarz

Redakcja portalu estrzelce.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.


Kod antyspamowy
Odśwież

REKLAMA

REKLAMA