Co dalej z pomnikiem generała K. Świerczewskiego w Lipich Górach?

Mieszkańcy chcą by pomnika został - są do niego przywiązani. Problem w tym, że od 2 września obowiązuje ustawa dekomunizacyjna i władze gminy coś z pomnikiem będą musiały zrobić. 

Przypomnijmy, że  marcu 1945 w Lipich Górach stacjonował przez tydzień sztab II Armii WP, a jej dowódca kwaterował w jednym z domów. Aby uczcić to wydarzenie, 1978 roku z okazji 35-lecia Ludowego Wojska Polskiego przy głównej drodze odsłonięto pomnik. Pomnik, który zgodnie z zapisami ustawy dekomunizacyjnej musi zniknąć.

Mieszkańcy nie zgadzają się by ruszać pomnik. Ich zdaniem jego miejsce jest w Lipich Górach - "Po co burzyć świadectwa historii? Oczywiście, gen. Świerczewski nie zapisał się dobrze w pamięci społeczeństwa nastawionej negatywnie do komunizmu i Polski Ludowej. Jednak wydaje mi się, że należałoby zostawić pomnik i umieścić przy nim tablicę informującą o postaci generała. Warto wspomnieć też, że jest to jeden z bodajże dwóch ostatnich pomników generała Świerczewskiego w Polsce..."- napisał jeden z czytelników na portalu społecznościowym. 

Burmistrz wyjaśnia, że Gmina czeka na decyzję IPN-u, wtedy podejmie dalsze kroki. - Na terenie naszej gminy sprawa dotyczy pięciu obiektów. 1. pomnik Ludowego Wojska Polskiego w Strzelcach Kraj., 2. pomnik LWP w Gardzku, 3. pomnik bohaterów Armii Czerwonej w Strzelcach Kraj., 4. pomnik Generała Karola Świerczewskiego w Lipich Górach oraz tablica pamiątkowa przy Sądzie. W tej sprawie wystąpiliśmy do IPN, który dokona analizy poszczególnych obiektów i oceni czy kwalifikują się do likwidacji zgodnie z ustawą. Na tej podstawie będziemy wiedzieli jaką procedurę wszcząć. Jak otrzymamy odpowiedź, wtedy podejmiemy odpowiednie kroki.

Na razie więc czekamy...

 

Share

REKLAMA

REKLAMA