Z nieba leje się żar... IMGW ostrzega, będzie bardzo gorąco!

Synoptycy informują, w dziś i jutro będzie ekstremalnie gorąco, lokalnie temperatura może skoczyć do 33-34°C. Tak gorąco jeszcze tego lata nie było mówią mieszkańcy. 

Lekarze natomiast ostrzegają przed zdradzieckim słońcem, a szczególnie uważać powinny osoby starsze, przewlekle chore, małe dzieci i kobiety w ciąży.

IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia. Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C.

Najwięcej trudności ze zniesieniem tak upalnej pogody mają mieszkańcy blokowisk - kto może szuka ochłody poza miastem. 

Jak radzić sobie z upałem?

Zwróćmy uwagę na sposób ubierania - wybierajmy odzież wykonaną z bawełny lub tzw. "oddychającą". Ważny jest sposób odżywiania, postarajmy się ograniczyć ciężko strawne posiłki, a zamiast tego jeść więcej warzyw i owoców. Nie powinniśmy spożywać alkoholu - jego działanie ma niekorzystny wpływ na rozgrzany słońcem organizm.

Gdzie szukać ochłodzenia?

Gmina bogata w jeziora i drzewa - na pewno znajdziemy coś dla siebie. Plaża - Długie, Ostromęcko, Buszów, Ługi, Tuczno, Danków. Sposobów jest wiele, mieszkańcy spędzają czas w parku, domu lub pod prysznicem.

Upały są groźne

Oprócz poparzeń, zbyt wysoka temperatura może spowodować także zaburzenia ogólnoustrojowe, takie jak: skurcze cieplne, porażenie słoneczne, uraz oraz udar cieplny. Ulegają nim głównie ludzie starsi, schorowani oraz pracujący fizycznie w bardzo wysokich temperaturach.

na podstawie /wieszjak.pl/

 

 

Share

REKLAMA

REKLAMA