Z nieba poleje się żar... IMGW ostrzega, będzie bardzo gorąco!

Synoptycy informują, w dziś i jutro będzie ekstremalnie gorąco, lokalnie temperatura może skoczyć do 30-31°C. Tak gorąco jeszcze w tym roku nie było.

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia. Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.

Lekarze ostrzegają przed zdradzieckim słońcem, a szczególnie uważać powinny osoby starsze, przewlekle chore, małe dzieci i kobiety w ciąży.

Jak radzić sobie z upałem?

Zwróćmy uwagę na sposób ubierania - wybierajmy odzież wykonaną z bawełny lub tzw. "oddychającą". Ważny jest sposób odżywiania, postarajmy się ograniczyć ciężko strawne posiłki, a zamiast tego jeść więcej warzyw i owoców. Nie powinniśmy spożywać alkoholu - jego działanie ma niekorzystny wpływ na rozgrzany słońcem organizm.

Upały są groźne

Oprócz poparzeń, zbyt wysoka temperatura może spowodować także zaburzenia ogólnoustrojowe, takie jak: skurcze cieplne, porażenie słoneczne, uraz oraz udar cieplny. Ulegają nim głównie ludzie starsi, schorowani oraz pracujący fizycznie w bardzo wysokich temperaturach.

na podstawie /wieszjak.pl/

 

Share

REKLAMA

REKLAMA