W wieży Bronowickiego kościoła odnaleziono kapsułę czasu - będzie komisyjne otwarcie!

Podczas remontu zwieńczenia wieży kościoła w Bronowicach odnaleziono metalową tubę mieszczącą pamiątki z czasu budowy świątyni. Kościół w Bronowicach został wybudowany pod koniec XIX wieku jako neoromański.

Jest to budowla założenia na planie prostokąta z wieżą po stronie zachodniej. W zwieńczeniu wieży umieszczono ozdobny wiatrowskaz złożony ze stalowego, ozdobnego trzpienia, gałki i kura.

Przyczyną podjęcia prac było wychylenie wiatrowskazu. Po jego zdemontowaniu odnaleziono w gałce metalową tubę, w której zwyczajowo umieszczano dokumenty, medale i monety. Tuba posiada drobne uszkodzenia przez które mogła się do środka przedostawać wilgoć. Tuba jest swoistą kapsułą czasu, zawierającą informacje o czasie i okolicznościach budowy kościoła lub jego kolejnych remontach. Wewnątrz umieszczano zwyczajowo obiegowe monety, a nawet medale. Podobne znaleziska ujawniono podczas remontów innych lubuskich kościołów, np. w Cybince, Wawrowie, czy w Gorzowie.

Otwarcie tuby odbędzie się komisyjnie w dniu 16 października w siedzibie Urzędu Miejskiego w Strzelcach.

źródło: UM Strzelce

Wojewoda wręczył kolejne dofinansowania dla Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego

Wojewoda wręczył w Strzelcach Krajeńskich dwa dofinansowania. Inwestycje, które zostaną zrealizowane z rządowym wsparciem to remont mostu w Górkach Noteckich oraz budowa boiska wielofunkcyjnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka.

Czytaj więcej...

Share

REKLAMA

REKLAMA