Idziesz na grzyby? Uważaj na leśne drapieżniki! W okolicznych lasach mamy wilki...

Dzisiaj wilki zamieszkują praktycznie każdy większy kompleks leśny na terenie naszego regionu. Wilcze grupy rodzinne na stałe zamieszkują Puszczę Notecką, lasy w okolicach Bierzwnika, Strzelec Krajeńskich czy Barlinka. 

Z racji tego, że wchodzimy w okres gdzie lasy szturmowane są przez poszukiwaczy grzybów uspokajamy, że wilków nie należy się bać. Podpowiadamy jak zachować się, gdy na swojej drodze spotkamy tego leśnego drapieżnika. 

Przede wszystkim należy zachować spokój. Wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zazwyczaj spotkania z wilkami trwają kilka, kilkanaście sekund, jak tylko drapieżnik zorientuje się, że ma do czynienia z człowiekiem, odejdzie w drugą stronę. Ponadto wbrew fałszywym opiniom, samice wilków nie bronią młodych, więc nie należy obawiać się ataku wilka na człowieka w przypadku spotkania wilczych szczeniąt.

Zaniepokojenie mieszkańców w miejscach, w których po kilkudziesięciu latach pojawiły się wilki, jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę medialne, emocjonalne informacje, podsycane sensacyjnymi zdjęciami zagryzionych zwierząt. Jednak pamiętajmy, że wilki to zwierzęta płochliwe, z natury unikające kontaktu z człowiekiem. Ponadto nie powinny dziwić sytuacje, w których odnajdywane są w lesie szczątki ofiar wilczego polowania. Wilk jest drapieżnikiem i jego naturalnym pokarmem są dzikie ssaki kopytne - informuje na swojej stronie REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA W POZNANIU. 

Życzymy więc spokojnych i udanych zbiorów grzybów. 

źródło: red.,nadesłane, poznan.rdos.gov.pl

 

- C Z Y T A J   I N N E - 

Sezon grzybowy rozpoczęty! 

Zbieranie grzybów w naszym kraju było i jest bardzo popularne. Grzyby są chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe. Główną korzyścią ze zbierania grzybów jest również to, że zbieranie grzybów jest doskonałym pretekstem

 

 

Share