Nauka w domu czy nauka w szkole programowania? Wady i zalety obu rozwiązań

Często zdarza się sytuacja, w której chcemy się przebranżowić. Wcześniej mogliśmy sobie nie zdawać sprawy, że nasz zawód nie będzie aż tak bardzo dochodowy jak nam się to wydawało i w efekcie warto zmienić daną pracę. Niestety, są zawody, w których rynek pracy nie jest bogaty, więc warto znaleźć branżę, która rozwija się oraz daje perspektywy na lepszą przyszłość. Bycie programistą spełnia powyższe warunki, ale otwartym pozostaje pytanie - jak to zmienić? Jak się nauczyć programowania? Można to zrobić na własną rękę albo udać się do profesjonalistów. Postanowiliśmy przeanalizować wady i zalety jednego oraz drugiego rozwiązania.

Nauka w domu - wady i zalety

Zanim przejdziemy do omawiania wad i zalet nauczania domowego, to warto podkreślić jedną rzecz. Wszystko jest uzależnione od tego czy chcesz się uczyć i jaką masz ambicję. Jest to najważniejsza rzecz, bez której nie można osiągnąć sukcesu jakim jest nauka programowania. Najlepsi programiści musieli przełamywać pewne bariery, poświęcać swój czas, aby cały czas poprawiać swoje umiejętności, więc również i tobie powinna towarzyszyć determinacja, by stać się programistą pełną gębą i zmienić swoje życie, również pod kątem pracy zawodowej, która przełoży się na lepsze zarobki.

Zaczynając od wad, to przede wszystkim znużenie i lenistwo mogą być istotnymi wadami. Będąc w domu mamy milion innych spraw, które potrafią nas łatwo odciągnąć od celu, jakim jest nauka programowania. Na pewno warto zaznaczyć też brak fizycznej obecności kogoś, kto będzie naszym opiekunem i nauczycielem.

Patrząc jednak na zalety, to w tym przypadku jest brak presji, która jest spotykana w zajęciach stacjonarnych w szkole czy innym miejscu. Lekcja trwa 45 minut i w tym czasie należy maksymalnie ją spożytkować, jednak nie każdy tak samo przyswaja materiał, więc w domu mamy więcej czasu na naukę i niektóre zagadnienia możemy zrealizować w dłuższej perspektywie czasowej. Kolejną zaletą jest oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba go poświęcać na dojazd do szkoły, tylko można cały progres zaliczyć zza ekranu monitora oraz korzystać z pomocy dydaktycznych.

Nauka w szkole programowania - wady i zalety

W tym przypadku również zaczniemy od wad, a największą i pierwszą jaka rzuca się w oczy, to ograniczenie czasowe. Zajęcia mają swój czas i nierzadko zdarza się, że jest wręcz pogoń za materiałem, który trzeba zrealizować i okazuje się, że nie każdy przyswoił to, co było tłumaczone. Zajęcia grupowe powodują spłaszczenie i ustalenie jednych norm dla wszystkich, a jednak każdy z nas zapamiętuje i rozumie rzeczy odrobinę inaczej. Poza presją czasu może zdarzyć się, że obecność innych ludzi jest dla nas stresująca i nie chcemy się wychylać, jak też przyznawać, że czegoś nie potrafimy.

Każdy z nas ma doświadczenie w przebywaniu w szkole, więc powrót do ławki szkolnej może być na swój sposób powrotem do przeszłości, gdy czuliśmy się młodsi, beztroscy i świat wyglądał zupełnie inaczej, aniżeli wtedy, gdy weszliśmy w dorosłe życie. Największą zaletą jest możliwość nauczenia się programowania bezpośrednio od osób, które potrafią to robić oraz mają spore doświadczenie. Trzeba powiedzieć, że obecność osoby, która nas uczy i odniosła sukces można wykorzystać poprzez zadawanie pytań na nurtujące nas tematy.

[artykuł partnera]

Share