Uwaga na internetowych oszustów! Znów oszukali mieszkańców naszego regionu...

Policjanci otrzymują kolejne zgłoszenia od oszukanych osób. Najczęściej pokrzywdzonymi są osoby, które oferowały do sprzedaży różne przedmioty na portalach aukcyjnych. Oszukane w ten sposób osoby uwierzyły potencjalnemu klientowi,

weszły w przesłany przez niego link i postępowały zgodnie z instrukcjami podając numery kart płatniczych, czy inne dane o koncie bankowym. Wielu pokrzywdzonych postępując w ten sposób, zamiast zyskać straciło pieniądze z konta. Bez względu na to, czy występujesz w roli sprzedającego, czy też kupującego zawsze bądź ostrożny, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie podawaj danych z karty płatniczej.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich otrzymali kolejne zgłoszenia od osób, które padły ofiarą internetowych oszustów. Sprawcy wykorzystując łatwowierność i brak ostrożności sprzedawców, umiejętnie pokierowali rozmowę, doprowadzając do przejęcia konta i wypłacenia z niego pieniędzy. W ostatnim czasie działania przestępców są szczególnie intensywne. Właściwie każdego dnia do policjantów zgłaszają się pokrzywdzeni, którzy stali się ofiarami naciągaczy. Warto pamiętać, że sprawców takich przestępstw bardzo trudno jest namierzyć i odzyskać utracone pieniędzy, bo oszuści najczęściej działają spoza granic naszego kraju.

Najczęściej działanie przestępców polega na skontaktowaniu się z osobami oferującymi do sprzedaży różnego rodzaju przedmiotów na portalach aukcyjnych. W ofertach zamieszczane są numery telefonu, na które za pośrednictwem komunikatora kontaktują się potencjalnymi klientami. Podczas korespondencji podszywający sią za kupujących potrafią manipulować do tego stopnia, że sprzedający podają dane z karty płatniczej i w ten sposób tracą z konta pieniądze. Zdarzają się przypadki, gdzie pokrzywdzeni tracą nawet kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych.

Oszuści w dalszym ciągu nie odpuszczają i ciągle szukają potencjalnych ofiar. Wybierają je nie tylko wśród robiących zakupy w intrenecie, ale i sprzedających. Bez względu na to w jakiej roli występujesz, zawsze musisz zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Rozmawiając z osobą przez telefon, czy też prowadząc korespondencję przez komunikator, nie wiesz z kim masz do czynienia i jakie ta osoba ma zamiary. Tym bardziej, gdy pierwszy raz korzystasz z udogodnień portali aukcyjnych i nie wiesz na jakich zasadach odbywa się transakcja. Pamiętajmy, aby nie klikać w link niewiadomego pochodzenia, bądź przesłany przez nieznaną nam osobę. Ponadto nigdy nie należy podawać danych z karty płatniczej, czy też przesyłać zdjęć dowodu osobistego. Robiąc zakupy w intrenecie korzystaj tylko ze sprawdzonych stron, a w razie wątpliwości szukaj więcej informacji na temat danej firmy. Pamiętaj, że tu chodzi o twoje pieniądze, dlatego zachowaj rozsądek i nie działaj pod wpływem emocji.

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

- I N N E   A R T Y K U Ł Y -

Idziesz na grzyby? Uważaj na leśne drapieżniki! W okolicznych lasach mamy wilki...

Dzisiaj wilki zamieszkują praktycznie każdy większy kompleks leśny na terenie naszego regionu. Wilcze grupy rodzinne na stałe zamieszkują Puszczę Notecką, lasy w okolicach Bierzwnika, Strzelec Krajeńskich czy Barlinka. 

Czytaj więcej...

 
Share